Friss Hirek

Ezért szakadt szét Csehszlovákia

Az 1918-ban megalakult Csehszlovákia 32 éve, 1992. december 31-én szűnt meg. Az állam hivatalos neve 1990-től Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság volt, utódaként pedig 1993. január 1-jén létrejött a Cseh Köztársaság és a Szlovák Köztársaság – írja a Múlt-kor.

Csehszlovákia létrejötte

Csehszlovákia az első világháború végén széthulló Osztrák–Magyar Monarchia romjain alakult meg. A Monarchia osztrák részén élő csehek és a történelmi Magyarország északi vármegyéit lakó szlovákok közös államának terve az első világháború kitörését követő időszakban merült fel a cseh politikában. Kiváltó oka elsősorban az egyre erősödő német nacionalizmus volt, amely fokozatosan szembefordította a Monarchiával a cseheket.

Tomáš Masaryk és Edvard Benešsel cseh politikusok a szlovák Milan Rastislav Štefánikkal együtt 1916-ban Párizsban létrehozták a Csehszlovák Nemzeti Tanácsot, amelyet később szövetségesükként ismertek el a nyugati szövetségesek. A Monarchia háborús kapitulációjának hírére a prágai Csehszlovák Nemzeti Bizottság 1918. október 28-án Prágában alkotmányos erejű törvényben kimondta a független Csehszlovákia megalakulását az összeomlott Osztrák-Magyar Monarchia cseh, szlovák és kárpátaljai területein.

1918. november 14-én a prágai parlament (ideiglenes nemzetgyűlés) köztársasággá nyilvánította Csehszlovákiát, amely az első világháborút lezáró békeszerződés alapján nyerte el végleges területét. Az 1939-es német megszállás következtében aztán Csehszlovákia megszűnt létezni, de a második világháború lezárásával újra egyesült.

Csehszlovákia bukása

1948-ban az ország a szovjet tömb része lett és a kommunisták kerültek hatalomra, akiket az 1989. novemberi „bársonyos forradalom” buktatott meg. Az ezután, 1990 tavaszán létrejött demokratikus Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaságot rövid idő alatt szétfeszítették a csehek és szlovákok ellentétei.

1992-ben Szlovákiában felerősödtek a két önálló állam létrehozására irányuló törekvések, márciusban Pozsonyban tüntetéssorozat zajlott az önálló Szlovákia kikiáltásáért. Mivel a két fél nem tudott megegyezni a közös államformában, 1992. július 17-én a szlovák parlament kinyilvánította a Szlovák Köztársaság szuverenitását. Három napra rá Václav Havel csehszlovák köztársasági elnök lemondott.

1992. július 23-án Pozsonyban a cseh és a szlovák vezetők megállapodtak arról, hogy az ország két független államra bomlik, az év végén megszűnik Csehszlovákia, és a helyén az új év első napján létrejön a független Csehország és Szlovákia.

A közös állam 74 évi és 65 napi fennállás után szűnt meg. Éjfél előtt néhány perccel a csehszlovák televízió szilveszteri adásában Jan Stráský, az utolsó csehszlovák miniszterelnök, valamint Michal Kováč, a Szövetségi Gyűlés utolsó elnöke búcsúztatta a közös államot. Ezután felhangzott a csehszlovák himnusz, majd az utolsó gongütés pillanatában – annyi más intézménnyel, szervezettel és magával a szövetségi állammal együtt – a föderációs tévécsatorna is megszűnt.

The post Ezért szakadt szét Csehszlovákia first appeared on 24.hu.


Exit mobile version