Friss Hirek

Ezért vallhattak kudarcot a Stonehenge építői

Egy új vizsgálat alapján egységesítő célja lehetett a Stonehenge építésének – számol be a The Independent. Több mint 4000 évvel ezelőtt a Brit-szigeteken jelentős népességcsere zajlott, rengetegen áramlottak be a kontinentális Európából új technológiákat, kulturális sajátosságokat hozva magukkal. Idővel az ide érkezett népesség fokozatosan felváltotta az őslakosságot.

A kutatók most arra jutottak ,hogy az ebben a periódusban épült Stonehenge-i kőkör talán azért jött létre, hogy egyesítse a korai földművelő közösségeket Britannia-szerte az új emberek beáramlására válaszul. A szakértők azokra a bizonyítékokra alapoztak, amelyek alapján a műemlék hattonnás oltárköve nem a mai Walesből, hanem Skócia északi részéről érkezett.

Mike Parker Pearson, a University College London munkatársa, illetve Richard Bevins, az Aberystwythi Egyetem kutatója úgy véli, az oltárkő beépítése az egységesítést szolgálhatta.

A kísérlet végül kudarcba fulladt, az öt szakaszban felépített Stonehenge befejezésének környékén Britannia szigetszerű neolitikus lakossága nagyrészt kicserélődött.

A szakemberek régóta tudják, hogy a Stonehenge kövei nagy távolságból érkeztek, ám az csak a közelmúltban derült ki, hogy az oltárkő egészen a messzi északról származik. Parker Pearson szerint a kövek eredetének sokszínűsége egyedülállóvá teszi a helyszínt, és arra utal, hogy a kőkörnek nemcsak vallási, időszámítási vagy csillagászati, hanem politikai céljai is lehettek.

„A Stonehenge és Észak-Skócia területe közötti építészeti és az anyagi kultúrabeli hasonlóságok most már több értelmet nyernek” – mondta Parker Pearson.

The post Ezért vallhattak kudarcot a Stonehenge építői first appeared on National Geographic.


Exit mobile version