Ezrével bukkantak fel furcsa, kocsonyás, kék tengeri élőlények Kalifornia partjain – írja a Live Science. A Velella velella nevű organizmusok március 30-án kezdtek el felhalmozódni a San Francisco-öböl térségében.
A medúzaszerű pacák a veszélyes mérgéről ismert portugál gálya (Physalia physalis) rokonai, mindkét faj telepes medúza.
Az akár 10 centiméter hosszúra is megnövő Velella velellát több száz ilyen, egyedi funkcióval bíró kis élőlény alkotja.
A kolónia vitorlaszerű formát ölt, így halad a meleg vizekben. A telepről lefelé csápszerű struktúrák lógnak le, ezek segítik a zsákmány begyűjtését. A Velella velellák csípése viszonylag enyhe a veszélyesebb rokonaikhoz képest, de azért nem ajánlott megfogdosni.
A faj gyakran jelenik meg tömegesen a világ partjain, elsősorban tavasszal és kora nyáron. A kolóniák általában a nyílt óceánban élnek, a szárazföld felé fújó erős szelek azonban kijjebb sodorhatják őket.
Jennifer Stock, a Greater Farallones National Marine Sanctuary munkatársa szerint a régióban mostanában kezdődik a feláramlási szezon, ilyenkor a hideg, tápanyagban gazdag víz felemelkedik az óceán mélyéről. A szezon kezdetét és végét számos tényező befolyásolja, a Velella velellák megjelenése ugyanakkor a szél és az áramlatok eltolódását jelzi.
Mivel a telepek nem képesek az önálló mozgásra, kimosódás esetén a parton rekednek, és vagy elpusztulnak, vagy a dagály révén időben visszakerülnek a vízbe. A szakértők az időjárás miatt arra számítanak, hogy az elkövetkező napokban még több állat vetődik majd Kalifornia partjaira.
The post Ezrével borítják be a kaliforniai partokat a bizarr, kocsonyás tengeri lények first appeared on 24.hu.

