Friss Hirek

Ezzel a liszttel szórd meg a kertet: csodát tesz a talajjal és a növényekkel is

A híres eiffeli vulkáni területen évszázadokkal ezelőtt egy szerzetes jött rá a bazalt termékenységnövelő hatására a láva előfordulások környékén. Megfigyelését hasznosítva jó termést ért el birtokán a bazaltláva-homok trágyázásnak köszönhetően.

Egy újságcikk úgy fogalmazott, hogy “a kőliszt és a piszok a paraszt ravaszsága”, az új felfedezéssel azonban kiderült, hogy a parasztok mellett a szerzetesek ravaszsága is a kőzetlisztekkel történő talajjavítás.

A bazalt a lávából keletkezett, bázisos kémhatású vulkáni kőzet, ebből készül a kertekben csodatévő bazaliszt, mely ma már kereskedelmi forgalomban is kapható.

A bazaltliszt természetes bazaltkő őrlésével készül, összetétele nagymértékben függ származási helyétől. A legfontosabb vegyület benne a szilícium-dioxid, vagyis a kovasav, amelynek tartalma akár az 50 százalékot is elérheti.

A bazaltliszt összetevői között megtalálható akár 40 különböző ásványi só is: alumínium-oxid (20%), vas-oxid (5-10%), valamint fémek (magnézium, kalcium, kálium, nátrium, mangán, foszfor, titán, króm, réz, cink, molibdén, kobalt) és a kén, a bór és a jód vegyületei. Ezen összetevőknek köszönhetően a bazaltliszt enyhén lúgos kémhatású (pH kb. 7,6).

Szakemberek azt javasolják, hogy a bazaltlisztet kora tavasszal és ősszel is alkalmazhatjuk. A szert egyenletesen kell a meglazított talajra szórni – 3-4 kilogrammot 10 négyzetméterre -, majd 10 – 15 centiméter mélységig kell összekeverni a földdel.

A bazaltliszt magas szilíciumtartalma a növényekben és levelekben szilícium dúsulást hoz létre a felhám sejtekben. Ez megnehezíti a betegséget okozó kártevők – például a gombák – és más kórokozók behatolását, ezáltal a növény ellenállóbb lesz a betegségekkel és a kártevőkkel szemben.

A bazaltlisztet a földigiliszták és baktériumok szerves hulladékokkal együtt humusszá dolgozzák fel. A bazaltpor hosszú időn át fejti ki hatását, nem okoz időszakos, illetve korai túladagolást. Ásványi elemeit a talajban a növények szükségletüknek megfelelően veszik fel.

Fontos, hogy minél finomabbra őrölt bazaltport használjuk, mert így a bazalt alkotóelemei, tápanyagai nagyobb felületen érintkeznek a talajjal, a talajlakók jobban fel tudják dolgozni.

A bazaltlisz természetes talajjavító, tápanyagokban gazdag, amely erősíti a növények immunitását, környezetbarát, támogatja a fenntartható gazdálkodást, fokozatosan fejti ki jótékony hatását a talajban, biztosítva a növények folyamatos tápanyagellátását.

Ha kipróbáljuk, biztosan nem csalódunk e “csodaszerben”.

Kapcsolódó
Szennyvíziszappal gyógyíthatjuk a termőtalajt
A műtrágyák helyett jelenthet alternatívát a szennyvíziszap egy környezetkémikus tanulmánya szerint.

The post Ezzel a liszttel szórd meg a kertet: csodát tesz a talajjal és a növényekkel is first appeared on Sokszínű vidék.


Exit mobile version