Friss Hirek

Farkasként tevékenykednek a hátizsákos kutyák

Az ember környezetében gyakori az olyan, leromlott állapotú hely, egykori erdő, például a településeken vagy azok határában, ahol kevés a növény, ám a közösség szeretne javítani a hely élővilágán. Egykoron a nagy területeket bejáró farkasok a bundájukba tapadt növényi magvakat hordták szét az útjuk során.

Ma a farkas a legtöbb területről hiányzik, így az általuk korábban végzett „kertészeti” szolgáltatás is elmarad. Egy közösségnek az jutott eszébe, hogy a farkas modern leszármazottai, a kutyák is segíthetnének e területek feljavításában.

A vadállatok hozzájárulnak ahhoz, hogy az erdők megújuljanak, például a hód napsütötte tavacskákat hoz létre, a vaddisznó a túrásával a lágyszárúak számára „felássa” az erdő egyes részeit. A farkasok régen e pontokon a bundájukba tapadt magvak elszórásával növelték az aljnövényzet sokféleségét.

A szakemberek arra jutottak, hogy mivel ma sokan járnak e helyekre kutyával, a farkashoz hasonlóan csatangoló eb is elláthatja a magvető feladatát. Persze ehhez nem a bundájuk, hanem a hámmal rájuk applikált speciális hátizsákok segítenének.

A Lewes Railway Land Vadvédelmi Alapítvány Dél-Anglia területén, Brightom közelében működik, és igyekszik a helyi védettséget élvező környezetet a lehető legjobb állapotba hozni. Ebben régóta segítik a helyszín kutyásai a projektet, mivel bejárva a területet ők lehetnek az elsők, akik észrevesznek mindenféle változást, legyen az negatív vagy pozitív. Ezért is merült fel az, hogy a növények magvait is a kutyák segítségével hordják szét a területen.

A kutyákra csatolt hátizsák alján apró lyukak vannak, és így a rohangáló állat óhatatlanul szétszórja a magot, amerre jár. A magvak közé kizárólag a helyszín őshonos növényei kerültek, így a kutyusok munkájának köszönhetően a lekopaszított területek hamarosan új életet kaphatnak. A kutyás virágvetés ötlete Chiléből ered. 2017-ben egy erdőtűz miatt kopárrá vált területen hátizsákos kutyák  hintettek el növényi magvakat egy kutyakiképzéssel foglalkozó testvérpár jóvoltából.

Azt természetesen senki se várja el, hogy pár kutya miatt teljes erdők nőjenek ki a földből, azonban segítségük hozzájárulhat a megújuláshoz. Mindenesetre érdemes volna utánkövetéssel megvizsgálni, hogy a kutyák által elszórt magvak mennyire hatékonyan nőttek ki, és mekkora szerepe lehet ennek az első hallásra egyébként remek ötletnek a degradált területek feljavításában.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Farkasként tevékenykednek a hátizsákos kutyák first appeared on National Geographic.


Exit mobile version