Fentanilt és más szereket mutattak ki vadon élő delfinekben

Egy új tanulmány alapján különböző gyógyszerek nyomait mutatták ki a Mexikói-öbölben élő palackorrú delfinekben – írja a Phys.org. Dr. Dara Orbach, a Texas A&M University-Corpus Christi munkatársa és a csapat tagja szerint a készítmények helytelen használata káros következményekkel, így antibiotikum-rezisztenciával, függőséggel és túladagolással járhat. Mint hozzátette, a mikrosszennyező gyógyszereket világszerte kimutatták már édesvízi ökoszisztémákban, folyókban és óceánokban.

A kutatók a közelmúltban 83 élő példányból és hat tetemből vett zsírmintákat elemeztek, az anyagokat a régió három helyszínén gyűjtötték be.

30 egyedben detektáltak gyógyszereket, többek között fentanilt, amely az egyik legerősebb, klinikai alkalmazásban lévő szintetikus fájdalomcsillapító.

Orbach szerint a szennyezőanyagok vizsgálatakor a delfineket gyakran használják az ökoszisztéma egészségének bioindikátoraiként, mert lipidekben gazdag zsírszövetük képes elraktározni a szennyezőket, az élő állatokból pedig viszonylag könnyű mintát venni. A gyógyszerészlelések mintegy 40 százaléka a Mississippi torkolatvidékén élő példányokhoz köthető, úgy tűnik, a környezeti probléma régóta fennáll itt.

A nagy veszélyeztetettségű területeken, például az olajszivárgás, tengeri forgalom vagy algavirágzás által érintett helyszíneken a delfinek szövetmintái magasabb szintű gyógyszeres szennyezettséget mutattak. Orbach szerint eredményeik megerősítik, hogy nagyszabású vizsgálatokra lenne szükség a szennyezés mértékének és forrásainak felmérésére.

The post Fentanilt és más szereket mutattak ki vadon élő delfinekben first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed