Friss Hirek

Fizetésemeléssel zárta az évet a fideszes többségű győri közgyűlés

Újabb konfliktust vetített előre a fideszes többség és az ellenzéki polgármester között a városvezetőnek a győri önkormányzat idei utolsó közgyűlése előtt közzétett Facebook-bejegyzése. Pintér Bence azt kifogásolta, hogy a fideszes képviselők „javaslatot adtak be, hogy visszamenőlegesen, októbertől decemberig képviselői tiszteletdíj-emelést biztosítson az önkormányzat, melynek rájuk eső költsége 26 és fél millió forint, teljes költsége 37 millió forint.” A javaslat szerint, mivel az országgyűlés elfogadta a polgármesteri illetmény új számításának módját, mely „2024. október 1-jére visszamenőleges hatállyal alkalmazandó, így célszerű a képviselői tiszteletdíj alapját a polgármesteri illetményhez kötni és annak hatályát a polgármesterhez hasonlóan 2024. október 1-jétől alkalmazni.”

Győr polgármestere ugyanakkor levelet kapott elődjétől, a jelenleg is önkormányzati képviselő Dézsi Csaba Andrástól, hogy az önkormányzat továbbra is fizessen évi 24 millió forintot a Dézsi körzetében lévő Kálvária úti kisposta nyitva tartásáért a magyar államnak. Pintér szerint azonban

Győrnek a továbbiakban nincs lehetősége arra, hogy ezt az állami postát finanszírozza. Hiszen az elmúlt hónapokban a fideszes képviselők azzal vannak elfoglalva, hogy minél több pénzét költsék el a városnak.

Hozzátette: a Fidesz által javasolt visszamenőleges képviselői fizetésemelésből egy évig tarthatták volna nyitva a Kálvária úti postát – holott ez állami feladat lenne –, és ez után is több millió forint maradt volna az önkormányzat kasszájában további fejlesztésekre.

Teljes demagógia, amit Pintér Bence művel ebben a városban!

– reagált erre Fekete Dávid fideszes frakcióvezető a 24.hu-nak. Azt is megkérdeztük tőle, lemondanának-e a fideszes képviselők a visszamenőleges emelésről, hogy a posta megmaradjon? „A polgármester úr lemondott az emelésről október 1-jétől visszamenőleg?” – kérdezett vissza Fekete, hozzátéve: „Ne szórakozzunk már, 3,1 millió lesz a fizetése!” – mármint Pintér Bencének.

Ezek után a polgármester és a közgyűlési többség többször is egymásnak feszült. Pintér Bence napirendre akarta tűzni, hogy Kósa Roland alpolgármester, az ellenzéki Tisza Szívvel a Városért (TSZV) frakciójának vezetője mellé egy másik alpolgármestert is válasszanak, Ezt 6 igen és 12 nem szavazattal, 4 tartózkodással vetette el a többség.

Ki lett volna az alpolgármester? – érdeklődtünk az ülés után Pintér Bencénél.

Nevet nem szeretnék mondani, de annyit elárulok, hogy ezt a személyt Fekete Dávid frakcióvezető úrral már októberben egyeztettük, és ő kvázi informálisan áldását adta rá, sőt: ő vetette fel, mint lehetséges alpolgármester-jelöltet. Ez akkor vetődött fel, amikor Balog-Farkas Renáta győrszentiváni képviselőt nem akarta a Fidesz alpolgármesternek, s helyette őt ajánlották. Akkor megfelelt volna ez a személy, most már érdekes módon nem felel meg. Nem tudjuk, mi ennek az oka

– válaszolta a polgármester. Hozzáfűzte: „Abban egyeztünk meg, hogy olyan embert keresünk, aki szakmai szempontból ért valamihez, olyan dologhoz, ami a város szempontjából fontos, emellett Győrben ismert és elismert legyen, és ne pártpolitikai irányból, hanem civil vonalról érkezzen. Ez a személy mindhárom kritériumot teljesíti. 100 ezer lakos fölötti városoknál négy alpolgármestert enged a törvény, de a Fidesz kettőt sem engedélyez.”

Ezek után egy 3,5 milliárd forintos hitelkeretre kérte volna a testület áldását a polgármester, de nem kapta meg. A Fidesz képviselőcsoportja tartózkodott. A kormánypárti képviselők a konkrét pénzügyi és költségvetési terveket hiányolták, hogy pontosan mire akar jövőre ekkora hitelkeretet a városvezetés.

„A költségvetés benyújtásának határideje február 15-e, hogy addig a városvezetés kivel egyeztet, azt a hivatal dönti el, ez a jegyző felelőssége. Ha képviselőként bárkinek van igénye arra, hogy a költségvetés folyamatát megismerje, jöjjön be a hivatalba, és tegye fel a kérdéseit” – válaszolta Pintér Bence a 24.hu-nak. „Egy olyan költségvetéstervet akarunk prezentálni a Fidesz-frakciónak, amit van értelme megvitatni. Már beérkeztek az igények, amelyek mellé odaraktuk a bevételi oldalt, azon kell dolgozni, hogy ez a kettő egyensúlyba kerüljön” – tette hozzá a városvezető.

Különösen aktívan bírálta elődjét a közgyűlésen Dézsi Csaba András volt polgármester, aki fideszes egyéni képviselőként lett tagja az új testületnek.

29,6 milliárd volt a kasszában, amikor átadtam az önkormányzatot Pintér Bencének, s a polgármester a közgyűlésen feltett kérdésemre hosszas unszolás után azt válaszolta, hogy jelenleg már csak 14,5 milliárd forintja van az önkormányzatnak, ami megdöbbentő. Felére csökkentette három hónap alatt a kassza tartalmát, és fel akar venni egy 3,5 milliárdos hitelkeretet, de nem tudta megmondani, hogy mire. Több mint száz nap után ott tartunk, hogy nincs gazdasági és pénzügyi programja a városnak, a polgármester teljesen tájékozatlan ezekben az ügyekben

– értékelte a 24.hu kérdésére utódja munkáját a júniusi választásokon alulmaradó egykori városvezető.

Szajki Bálint / 24.hu

„Ha Dézsi Csaba András nem október 1-jén, hanem szeptember 1-jén adja át nekem a várost, akkor a papíron meglévő összeg jóval alacsonyabb lett volna, mint ez a 29,6 milliárd, hiszen akkor még nem érkeztek be az adóbevételek. Ebből az összegből egyébként 20 milliárd le volt kötve. Itt most csak és kizárólag politikai akadékoskodás miatt veszélyesebb helyzetbe került a város gazdaságilag, mint eddig volt” – árnyalta a képet az új polgármester.

Pintér Bence a kormánypárt helyi frakciójának szemére hányta azt is, hogy az önkormányzati tulajdonú Győr Projekt Kft.-nek likviditási terv ismerete nélkül 300 millió forintot adtak. Mint korábban megírtuk, a fideszes városvezetés alatt még a városháza illetékes osztályai által bonyolított sport, kulturális, idegenforgalmi és városmarketing rendezvényeket Pintér Bence megválasztása után a kormánypárti többség kiszervezte a Győr Projekthez.

Az évzáró közgyűlés végén került sor a polgármesteri, alpolgármesteri és képviselői illetményemelések szavazására. A városvezetők esetében – mint arra Pintér Bence is emlékeztetett – nem volt alternatívája az október 1-jéig visszamenőleges emelésnek, hisz erről már döntött a parlament. Viszont a képviselőknél azt javasolta a polgármester, hogy az ő illetményüket csak január 1-jétől emeljék meg, így jutna pénz a Dézsi Csaba András által megmenteni akart posta önkormányzati támogatására is. Ám végül 15 szavazattal – a Fidesz-frakció jelenlévő tagjai és Borkai Zsolt expolgármester, képviselő támogatásával – megszavazták az emelést.

Dézsi Csaba András a postabezárás ügyében is bírálta a jelenlegi ellenzéki polgármestert.

Pintér Bence azt füllentette, hogy tőle minden hatáskört elvettünk, de ez nem igaz. Például jogában állt volna meghosszabbítani a megállapodást, amely eddig lehetővé tette a több mint ötven éve létező Kálvária utcai posta működését, de nem tette, így be fogják zárni. Az én polgármesteri időszakomban is bezárt öt posta, de abból hármat újranyitottunk, ebből egyet a győri egyetem vett át tanpostaként. A Kálvária úti posta működési megállapodásának felmondása egy politikai bosszú ellenem, mivel én vagyok Nádorváros önkormányzati képviselője lassan harminc éve

– mondta a 24.hu-nak Dézsi Csaba András, aki szerint ő polgármesterként és képviselőként is jóval kevesebb pénzt kap, mint az utódja.

„Én egymillió forintot kerestem, mint polgármester, Pintér Bence januártól több mint hárommillió forintot fog keresni. Amikor én 35 évi munka után jubileumi jutalomként négy és fél millió forintot kaptam, Pintér Bence ezt a pénzt rögtön számon kérte rajtam, pedig, amint felvettem, rögtön oda is adtam egy rákos betegeket segítő alapítványnak. A képviselői illetményemelés pedig engem érint a legkevésbé a testületben, mivel semmilyen bizottságnak nem vagyok a tagja, így az esetemben csak minimális lesz az emelkedés” – válaszolta a korábbi polgármester, aki nem vett részt az illetményemelésről szóló szavazáson.

The post Fizetésemeléssel zárta az évet a fideszes többségű győri közgyűlés first appeared on 24.hu.


Exit mobile version