Friss Hirek

Garancsi, a Mol-vezér, Habony Árpád és Gyurcsány állami vagyonkezelője is ott tolong a mini-Dubaj körül

Az elmúlt napokban szinte óránként követték egymást a korábban mini-Dubaj néven emlegetett Grand Budapest-projekttel kapcsolatos hírek: az állam 50,9 milliárd forintért adja át Rákosrendező 85 hektáros részét egy egyesült arab emírségekbeli befektetőnek, a Mohamed Alabbar által vezetett Eagle Hillsnek. A szerződésről, a főváros által kihasználni kívánt elővásárlási jogról, a városkép megváltozásának veszélyeiről, illetve a beruházás belgrádi előképéről kedden írtunk részletesen, azóta előbb Lázár János építési és közlekedési miniszter, majd az adásvételben az államot képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., végül pedig Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is arról írt, hogy a főváros nem élhet ezzel a jogával, és nem tehet keresztbe a hosszú évek alatt végigfutó munkálatoknak, mondván, nemcsak az 50,9 milliárdot kell kifizetnie, de az arab befektető által a teljes projektre szánt 5000 milliárd forintnyi euróösszeget is fel kell tudnia mutatni.

És mindez még mindig nem jelentené az állami álom szertefoszlását, hiszen a kormány egy 2024 végén kötött államközi szerződéssel azt is elérte, hogy az Egyesült Arab Emírségek uralkodójának is rá kellene bólintania arra a döntésre, ha az állam egy elővásárlási jogát kihasználni akaró félnek adná át a vasúti teherszállításban korábban kulcsszerepet játszó ingatlanokat.

Csakhogy nem csupán a fővárosnak van elővásárlási joga – derült ki az MNV által keddre publikált, a Garancsi Istvánhoz is köthető, de Alabbar magyarországi képviseletét is ellátó Tenk Ügyvédi Iroda által jegyzett szerződésből, valamint az ahhoz kapcsolt, korábban általunk is bemutatott ábrából, mivel a területen egy L alakú földdarab megszerzésére a Stockton Zrt.-nek is van lehetősége.

Jámbor András parlamenti képviselő szerdán ennek kapcsán arról írt, hogy „még pár nappal ezelőtt is gazdát cserélt a területen elővásárlási joggal rendelkező cég”, majd mindjárt le is vonta a következtetést, miszerint „ez a kis tulajdonosváltás most azt jelenti, hogy 27,9 milliárdért a teljes 626 ezer négyzetméteres telekrészt megszerezhetik.”

MNV Zrt.

Megnéztük tehát a cégiratokat, amikben azt láttuk, hogy az elmúlt napokban tényleg elég nagy volt a nyüzsgés a szóban forgó, elővásárlási joggal rendelkező Stockton Zrt. körül.

Az Opten céginformációs adatbázisa alapján a Stockton egyedüli tulajdonosa Zelles Sándor volt egészen január 10-éig, mivel pár nappal a mini-Dubaj-szerződés aláírása előtt az ECEquity Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. vette át a céget. Az üzletember korábban a Gyurcsány-kormány állami vagyonkezelőjeként vált ismertté: 2005 és 2007 között a Kincstári Vagyoni Igazgatóság élén állt, azóta azonban a NER közelébe sodorta az üzleti élet. Mi akkor foglalkoztunk vele, amikor neve a világra szóló offshore-botrány máltai szálában bukkant fel. Később a Válasz Online egyes energetikai üzletek esetében kinyomozta, hogy Zelles a Habony Árpád-, illetve az ő hitelezőjeként ismertté vált Tombor András-féle kör képviselőjeként jár el. Neve ezzel párhuzamosan annak kapcsán került elő, hogy a Habony-kör nevében ő vette ki a profit egy részét a Fidesz-kormányzás presztízscsatornájából, az állami hirdetésekkel telepakolt TV2-csoportból.

MNV Zrt. A szerződés vonatkozó részlete.

Az ECEquity Zrt. mögötti érdekességek ezzel még nem érnek véget, hiszen egyedüli részvényese január 10-én, az adásvétel idején Halkó Gabriella volt. Őt Habony Árpád bizalmasaként tartják számon, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy a miniszterelnök informális főtanácsadója még a kaszinóbizniszben és vagyonkezelő cégeiben is rábízta a vezetést.

Mielőtt még azt gondolhattuk volna, hogy az ingatlanüzlet a Halkó-Habony egyenes vonalon gördül, újabb csavar került a történetbe.

The post Garancsi, a Mol-vezér, Habony Árpád és Gyurcsány állami vagyonkezelője is ott tolong a mini-Dubaj körül first appeared on 24.hu.


Exit mobile version