Friss Hirek

Geotermikus erőművekké válhatnának az olajkutak

A Heriot Watt Egyetem számolt be arról a különös ötletről, amely szerint az északi-tengeri szénhidrogén-kutakból geotermikus erőművekké lehetne alakítani. Az egyetem iNetz+ nevű intézete a nettó zéró kibocsátás lehetőségeit kutatja, s e csoportban merült fel, hogy az olaj- és gázkutak felhasználhatók volnának a későbbiekben is. A kutatók úgy vélik, a geotermikus energia jelentős energiaforrás lehet Skócia jövőjében.

Az Északi-tenger amellett, hogy jelentős szénhidrogén-vagyonnal bír, egy másik kincset is rejt: hőt. Ezért is volna jó ötlet az olajkutak leszerelése során arra is gondolni, hogy az építmények felhasználhatók lennének a geotermikus energia kinyerésére is.

Sokkalta olcsóbb lenne a meglévő kutakat átalakítani, mint újakat fúrni a hőenergia elérése céljával.

Az átalakítás emellett nem járna külön környezeti károkkal, hisz a már meglévő építményeket lehetne kihasználni. Az olajkutakat a sok évtizedes működés során alaposan kiismerték, így a tévedések lehetőséges is sokkal kisebb, mint a friss fúrásoknál, ez pedig azt is jelenti, hogy garantálható a gazdaságos üzemeltetés. Ha sikerülne kiaknázni ezt a lehetőséget, azzal a már meglévő szakképzett és tapasztalt dolgozói gárda számára is további munkalehetőségek nyílhatnának.

Az átállás során fokozatosan lehetne az olajtermelésről a hő kinyerésére váltani. A szénhidrogén-termelés utolsó fázisa során egyre több a víz a kitermelt folyadékokban – ezt pedig ki lehetne használni a hőenergia kinyerésére. Emellett a nem szokványos gázkutakat, amelyek nagy vízszintes kiterjedésűek, szintén jól fel lehetne használni a föld mélyi hő kinyerésére. Lehetne fokozni is a hatékonyságot a kőzetrepesztéses technológiával.

A szabályozások ma csak egy egészen kis időszakot engednek a szénhidrogén-termelés vége és a kutak elhagyása között. Ez azt jelenti, hogy a megvalósításhoz először e szabályokat kell átalakítani.

Természetesen technikai kihívások is várnak a megvalósítókra. Az olyan hőforrások, mint az északi-tengeri, nem túl magas hőmérsékletűek, ezért speciális módon lehet energiává alakítani is. Ilyen például az, amikor a kútból kinyert vízzel egy olyan folyadékot melegítenek, amelynek alacsonyabb a forráspontja a vízénél, így gőzzé alakítható egy zárt rendszerben, és ezzel lehet áramot előállítani.

Nem ez az egyetlen és egyedüli üdvös módja annak, hogy leálljunk a szénhidrogének felhasználásával, azonban a sok lehetséges módszer egyike lehet, amelyet bizonyos helyszíneken jól lehetne alkalmazni.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Geotermikus erőművekké válhatnának az olajkutak first appeared on National Geographic.


Exit mobile version