Friss Hirek

Gyakoribb a rák az X generáció tagjai körében

Az X generáció, vagyis az 1965-1980 között születettek, a ma a 40-es 50-es éveikben járók távol vannak még az öregségtől, azonban az adatok azt mutatják, számos ráktípus előre tört e korosztályban. Nemrégiben a Jama Network Open folyóiratban az USA Nemzeti Rákkutató Intézetének munkatársai tették közzé ezt a sajnálatos hírt, amelyről a Scientific American számolt be.

Az nem világos, minek köszönhető a negatív változás.

Lehet, hogy az életmódunk alakult át ennyivel egészségtelenebbé, vagy a rákos megbetegedések evolúciója gyorsult fel? Az új kutatás adhat némi támpontot.

A szakértők az 1992-2018 közti időszakból 3,8 millió előrehaladott rákbeteg USA lakos adatait vizsgálták át, és ezeket az eseteket az egyes generációk szerint csoportosították. (1908-1927, 1928-1945, 1946-1964, 1965-1980). Az, ha társadalmi generációkat (születési kohorszokat) vizsgálnak, azért hasznos, mert így világossá válhatnak azok a változások, amelyek az idő múlásával párhuzamosan köszöntöttek be.

Például ha egy új rákkeltő anyag kerül forgalomba, vagy a lakosság egészét érintő életmód-átalakulás vagy más változás zajlik, így összefüggésbe lehet hozni az egészségügyi változásokkal. Így kideríthetők azok az okok is, amelyek a változások hátterében rejtőzhetnek.

Vannak vesztes és nyertes ráktípusok

Arra jutottak, hogy míg egyes ráktípusok esetében a szűrések és a gyógymódok javuló tendenciához vetettek, addig más ráktípusoknál (pl. vastagbél, végbél, prosztata, petefészek és pajzsmirigy) ijesztő mértékű növekedést tapasztalhattak. A trendet számos kutatás során érzékelték már a szakemberek, tagadhatatlanul megnőtt a rákos megbetegedések száma a fiatalabb korosztályban.

Különösen az emésztőrendszeri daganatok váltak gyakoribbá az 50 alattiak körében, miközben az összes korosztályt illetően csökken ezek előfordulása. Az új kutatás ezt a korábban már tapasztalt trendet számos más ráktípus esetében is igazolta.

Valami jó is legyen, vannak olyan ráktípusok, amelyben az X generáció tagjai nyerésre állnak: férfiaknál csökkent az epe és a máj, a nőknél pedig a méhnyak rákos megbetegedéseinek gyakorisága, a tüdőrák pedig mindkét nem esetében ritkább, mint a korábbi generációkban. Ezek okait is nagyjából sejthetjük: kevesebben dohányoznak, mint az 1960-as években, ez egyértelműen látszik a tüdőrákos adatokban. (Ráadásul a dohányzás nemcsak a tüdőrák gyakoriságára hat, hanem más ráktípusokéra is.) A méhnyakrák esetében pedig a szűrések és az igen korai felismerés áll a háttérben.

A méhnyakrák halálozása a szűréseknek is köszönhetően csökkent jelentősen.
Forrás: Wikimedia Commons

Azt hangsúlyozták a kutatók, hogy azok a megbetegedések, amelyek gyakoribbá váltak, nem a szűrések miatt kerültek elő, nagyon sokszor már előrehaladott állapotban van a rák, amikor felismerik. Az adatok tehát nem azért növekednek, mert ügyesebben vesszük észre a betegséget.

Sokrétű okok

Az okok közt természetesen szerepelnek az olyan tényezők, mint az elhízás, az egészségtelen étrend, a mozgásszegény életmód is, de nem teljes a kép ezekkel. Rengeteg olyan fiatal embert diagnosztizálnak valamilyen emésztőrendszeri daganattal, aki nem kövér, nem eszik egészségtelen élelmiszert, és aktív életet él, ráadásul családi halmozódás sem jellemzi őket.

Az említetteken túl növekszik a hasnyálmirigy, az epevezeték vagy épp a vakbél daganatainak száma is. Sokan spekulálnak azon, hogy a környezeti vegyszerek, a feldolgozott élelmiszerek, a mikrobiom megváltozása, vagy épp a mikroműanyagok jelenléte is hozzájárulhat. Azt is vizsgálják, hogy maga a rák agresszívebbé vált-e, s emiatt kerülhetnek már előrehaladott stádiumban először orvoshoz az emberek.

Valószínű, hogy több folyamat, számos tényező együttesen fejti ki a hatását, és bizonyos, hogy a jelenleginél sokkal jobb megelőzési stratégiákra van szükségünk.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Gyakoribb a rák az X generáció tagjai körében first appeared on National Geographic.


Exit mobile version