Gyönyörű aranykincseket rejtett két kripta

Gyönyörű arany és ezüst ékszereket tártak fel egy kora középkori temetkezési helyen a krími Szevasztopol közelében – számol be a Live Science. A leletek arra utalnak, hogy az úgynevezett Almalyk-dere nekropolisz egy 4. és 6. századi társadalom elit tagjai számára készült.

A környéken már a 19. században megkezdődtek a feltárások. „Mint mindig, ez a temetkezési hely is meglepetéseket hozott” – mondta Valerij Naumenko, a V.I. Vernadszkij Krími Szövetségi Egyetem munkatársa, hozzátéve: a nyughelyek súlyos kifosztása ellenére akadnak olyan leletek, amelyek tudományos érdeklődésre érdemesek. Az Ukrajnától 2014-ben annektált területen orosz szakértők végeztek a közelmúltban ásatásokat.

A források alapján a korszakban a térségben a Gótia nevű keresztény fejedelemsége terült el. Az új leletek két kriptából származnak, az ékszereket feltételezhetően nők viselték.

A sírokból fibulák, fülbevalók, övek és cipőcsatok darabjai, valamint aranyfóliából készült, ruhára varrható díszek voltak.

A tárgyak arról árulkodnak, hogy a helyszínen előkelők temetkeztek.

A fülbevalókat valószínűleg importálták, ezek rendkívül díszesek: aranyból készültek, és vörös féldrágaköveket tartalmaznak. A fibulák egyik párját ezüstből hozták létre, és aranylevéllel, illetve vörös kőből készült dekorációkkal fedték be. Az egyik kriptában egy olyan, szarvból készült tartály is előkerült, amelyben kozmetikai porokat tárultak.

A területről egyébként jóval ősibb és későbbi régészeti emlékek is ismertek. A közelmúltban például egy 15. századi barlangkolostort is sikerült felfedezni.

The post Gyönyörű aranykincseket rejtett két kripta first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed