Friss Hirek

Ha Trump nem segít, sokáig tarthat, amíg Rogán lekerül a szankciós listáról

Nem biztos, hogy olyan egyszerű lesz Rogán Antalnak elérnie azt, hogy lekerüljön az Egyesült Államok szankciós listájáról, mint amennyire azt a magyar kormány tagjai hangsúlyozzák – ez olvasható ki a rendelkezésre álló hivatalos információkból.

Kedden derült ki, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert felvették az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) szankciós listájára. Az indoklás szerint a politikus arra használta a kormányzati pozícióját, hogy saját maga és a Fideszhez hűséges személyek vagyonát növelje, és ezzel hozzájárult a korrupció elterjedéséhez Magyarországon. A szankciók értelmében Rogán nem léphet be az USA területére, ha pedig van ott tárolt vagyona, akkor azt befagyasztják. Ezen felül blokkolni kell minden olyan amerikai szervezetet vagy céget, amelynek legalább 50 százaléka közvetlenül vagy közvetve Rogán tulajdonában van, bár ismereteink szerint nincs ilyen. Ami érzékenyebben érintheti a politikust, az az, hogy az OFAC engedélye nélkül tilosak az amerikai személyeken vagy az Egyesült Államokon keresztül végzett, Rogán vagyonát érintő tranzakciók, és azok is szankciókat kockáztatnak, akik a tiltás ideje alatt pénzügyi kapcsolatba kerülnek a miniszterrel.

A Rogán által vezetetett Miniszterelnöki Kabinetiroda azt közölte: „Ez a lépés a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja. Január 20. után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz. Hivatalba lépésük után megtesszük a szükséges jogi lépéseket.” Hasonló szellemben nyilatkozott Szijjártó Péter külügyminiszter is.

Kérni kell és bizonyítékot bemutatni

Bár a listáról le lehet kerülni, az említett jogi lépések hivatalos menete meglehetősen hosszadalmas. Először emailt kell írni az amerikai pénzügyminisztérium illetékes osztályára, és

részletesen indokolni, hogy az érintett miért kéri az eltávolítását a listáról.

Az indokok között szerepelhetnek arra vonatkozó érvek és bizonyítékok, hogy alaptalanul került fel a listára, illetve hogy a listára kerüléshez vezető körülmények már nem állnak fenn, pozitív változás következett be a szankcionált személy viselkedésében, lemondott a szankcióval érintett szervezetben elfoglalt pozíciójáról és így tovább.

A törlés kezdeményezéséhez nem kell ügyvéd, ugyanakkor a folyamat időigényes, mert minden kérelmet egyedileg bírálnak el. Ha az OFAC további információkat kér, akkor a kérelmezőnek egy vagy több kérdőívet is küldhet, általában a kérelem beérkezését követő 90 napon belül. Ha az ezekre a kérdésekre adott válaszokban az OFAC új információkhoz jut, akkor azokat ellenőrzi, ami további időt vesz igénybe. A kérelmező kikérheti a jegyzékbe való felvétele alapjául szolgáló, minősített adatokat nem tartalmazó iratokat is, ennek a feldolgozási ideje változó.

A folyamatot késleltetheti, ha az ellenőrzéshez az OFAC-nek más ügynökségekkel és szervezetekkel is konzultálnia kell, ha a kérelmező késlekedik a válaszadással, vagy ha a válaszai hiányosak. Amennyiben az érintett hamis vagy félrevezető adatot közöl, nemcsak késleltetheti végső döntést, hanem meg is tagadhatják a szankciós listáról való törlését, sőt a bűnüldöző hatóságok is intézkedhetnek.

Ha valakinek elutasítják a kérvényét, akkor újra beadhatja, de amennyiben nem tud új bizonyítékokat csatolni, akkor az OFAC ismét el fogja utasítani.

The post Ha Trump nem segít, sokáig tarthat, amíg Rogán lekerül a szankciós listáról first appeared on 24.hu.


Exit mobile version