Banános bojlit kívánt meg az óriásbusa – írta a Pecaverzum.
Pócz Sándor a Ceglédi Horgász Egyesület 2-es taván horgászott 2024. november 24-én. A célhal aznap a ponty volt, de más is érkezett. A horgász a hatalmas kapást délután 14 óra 55 perckor érzékelte. Elsőre nem gondolta, hogy mekkora hal akadt a horogra.
Amikor először megmutatta magát, akkor döbbentem rá, hogy egy ritka nagy busát sikerült megakasztani. Erősen küzdött, több mint húsz percen keresztül fárasztottam, mire sikerült megszákolni
– fogalmazott Sándor a portálnak.
Pecaverzum / Pócz Sándor
A szerencsés horgász a portálnak elárulta, hogy a szabályosan fogott halat egy banános, 12 milliméteres, lebegtetett pop-up bojlival sikerült átvernie.
Olyan nagy és nehéz volt, hogy még a merítőhálót is szétszakította
– írta Facebook-oldalán a Ceglédi Horgász Egyesület.
Sándornak duplán is szerencséje volt, hiszen egyedül biztosan nem tudta volna pontosan lemérni és lefotózni a halat. Egy arra járó házaspár segített neki. A horgásznak aznap három darab 7-12 kiló közötti pontyot is sikerült partra emelnie, de a nap fénypontját a kapitális busafogás jelentette számára.
Nem először írunk hatalmas busáról, korábban többször is fogtak már jókora példányokat a planktonevőből. A Balatonban például idén augusztusban egy 75 kilós példányt akasztottak.
Pecaverzum / Pócz Sándor
Veszélyezteti az őshonos fajokat
A magyarországi busaállomány vizsgálatával évek óta foglalkoznak a magyar szakemberek. Az elterjedés kutatása azért fontos, mert két invazív halfaj, a fehér és a pettyes busa egyre nagyobb problémát jelent a hazai vizekben.
A busák állati és növényi planktont szűrnek a vízből, így táplálkoznak. A különböző kutatások eredményei azt mutatják, hogy leginkább a zooplankton-fogyasztásuk a jelentős. Ez nagy gond, hiszen minden egyes őshonos halfajunk ivadékának ez a tápláléka. A busa kiszoríthatja hazai halainkat a Dunából, a Tiszából és a mellékfolyókból.
The post Hálószaggató gigahalat fogtak Cegléden first appeared on Sokszínű vidék.