Friss Hirek

Harc a vízért: így válaszolt a vízügy a Zöld Gerilláknak

A közelmúltban adtunk hírt a Zöld Gerilla Mozgalom aktivistáinak akciójáról, melynek keretében önkényesen lezártak egy alföldi zsilipet. Kulcsár László természetvédő és társai a vízmegtartás szükségességére kívánta ráirányítani a figyelmet, úgy tűnik, sikeresen.

A dabasi árapasztó zsilipnél a kiskunsági gazda meghirdette a Fogadj örökbe egy zsilipet! programját.

Kulcsár László szerint rengeteg olyan „gazdátlan zsilip” van az országban, amit 3 szál palló segítségével vízvisszatartásra lehetne használni. Arról beszélt, hogy a jelenlegi infrastruktúra kiegészítésére lenne szükség, illetve karbantartására, minimális befektetéssel. Ehhez kérte a lakosság segítségét, aki teheti, segítsen az alapanyagok vásárlásában és az utazási költségek fedezésében.

A vízügy a napokban reagált a nem mindennapi akcióra.

2025 januárjában illetéktelenek megpróbálták önkényesen lezárni XX. csatorna oldalbeeresztő zsilipjét. Néhány nappal később pedig a műtárgy megrongálásával a lezárást sajnos meg is valósították. Álláspontunk szerint a megoldás a párbeszéd kell, hogy legyen!

– fogalmaztak.

A vízügyesek által megosztott Youtube videóban elhangzott, azért volt nyitva a zsilip, mert egy közeli csatorna szakaszon felújítási munkák folynak. Kovács Attila János szakaszmérnök, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság munkatársa hangsúlyozta, amennyiben valaki elzárja a zsilipet, veszélyezteti a Kiskunsági Nemzeti Park szürkemarha állományának vízellátását, valamint az Apaj térségében elhelyezkedő halastavakat is. A szakemberek azt is jelezték, hogy szinte az egész Kiskunság a Ráckevei-Soroksári Dunaágból kapja a vizet, ezért fontos, hogy szakszerűen használják a műtárgyat.

A civilek a korábbi illegális akció során lefűrészelték a lakatot, valamint egy védőkupakot is eltávolítottak a szerkezetről. Hasonló beavatkozás akár ipari méretű természeti-környezeti katasztrófához is vezethet, ezért fontos a szakemberek szerint ez érintettek közötti párbeszéd. Azt javasolják, hogy a gazdák keressék fel az illetékes vízügyi igazgatóságot a kérdéseikkel.

A Kiskunságban évek óta hatalmas károkat okoz a mezőgazdaságban a vízhiány. A problémát a civilek szerint az árhullámok idején jelentkező többlet megtartásával kellene orvosolni. A Homokhátságon kritikus a helyzet, a Kiskunság számos pontján a tavak medréből eltűnt a víz.

Kapcsolódó
Vízmegtartó “gerillaharc”: Fogadj örökbe egy zsilipet!
Évente mintegy hat köbkilométer, nagyjából három balatonnyi víz folyik el az országból a zsilipeken keresztül.

The post Harc a vízért: így válaszolt a vízügy a Zöld Gerilláknak first appeared on Sokszínű vidék.


Exit mobile version