Friss Hirek

Hatalmas, ősi gyilokmadár csontjára bukkantak

Egy friss tanulmányban egy korábban nem ismert, hatalmas, ősi húsevő madarat mutatnak be – írja a ScienceAlert. Az állat egyetlen sípcsontdarab alapján ismert, de a szakértők úgy vélik, ez lehetett csoportja legnagyobb ismert képviselője.

A gyilokmadarak (Phorusrhacidae) mintegy 43 millió éve jelentek meg az amerikai kontinensen, és nagyjából 1 millió éve halhattak ki. Legközelebbi ma élő rokonaik közé tartozik a vöröslábú kígyászdaru, ez a faj messze nem olyan félelmetes, mint az egykori madarak.

A most feltárt kövületet a kolumbiai Tatacoa-sivatagban fedezte fel egy fosszíliagyűjtő. A lelet nagyjából 20 éve került elő, de csak most vetették átfogó elemzés alá.

A kutatók szerint az érintett példány 1–3 méter magas lehetett, és egy még félelmetesebb ragadozó ejthette el.

Federico Degrange, az Argentin Földtudományi Kutatóközpont munkatársa és kollégái megállapították, hogy a madár sípcsontján egy ősi krokodil, egy Purussaurus fognyomai láthatóak – ezen hüllők hossza akár a 9 métert is elérhette. „Gyanítjuk, hogy a gyilokmadár a 12 millió évvel ezelőtti krokodilok méretét tekintve belehalt volna sérüléseibe” – nyilatkozta Siobhán Cooke, a Johns Hopkins Egyetem paleontológusa.

Korábbi leletekből kiderült, hogy a gyilokmadaraknak hatalmas csőrük és megfelelő koponyaanatómiájuk volt ahhoz, hogy igazán hatékony ragadozók legyenek. A csoport tagjai a talajon mozogtak, végtagjaik a futáshoz alkalmazkodtak. Fajaik jóval az emberek megjelenése előtt kihaltak.

A most bemutatott csonttöredék alapján a feltételezett új faj akár 30 százalékkal is nagyobb lehetett eddig ismert rokonainál. Érdemes hozzátenni: a kis fosszília miatt egyelőre nem cáfolható egyértelműen, hogy nem egy korábban leírt állatról van szó.

A korszakban a lelőhely a buja trópusokon feküdt, az ilyen körülmények jellemzően nem kedveznek a megkövesedésnek. A régióban meglehetősen kevés gyilokmadár-maradvány ismert, ami megerősíti, hogy élőhelyük csúcsragadozói voltak, hiszen a húsevők általában a zsákmányállatoknál kisebb sűrűségben vannak jelen egy-egy ökoszisztémában.

The post Hatalmas, ősi gyilokmadár csontjára bukkantak first appeared on 24.hu.


Exit mobile version