Friss Hirek

Hatalmas, repülő őshüllőre bukkantak

Szakértők egy csoportja egy angliai kavicsbányában feltárt repülő őshüllő maradványait vetette vizsgálat alá – írja a BBC.

Az eredmények azt mutatják, hogy az állat szárnyfesztávolsága hatalmas, 3,75 méter volt.

A pteroszaurusz kövületét 2022 júniusában ásták ki az Abingdon-on-Thames közelében lévő bányában. A szárnycsontokat a Portsmouth-i Egyetem és Leicesteri Egyetem szakemberei elemezték.

Az állat a jura idején élt, a periódus pteroszauruszainak szárnyfesztávolsága jellemzően 1,5-2 méter volt. David Martill, a Portsmouth-i Egyetem munkatársa szerint a 3,75 méter egy kréta kori pteroszaurusz esetében kicsi lenne, de egy jura kori pteroszaurusz esetében hatalmasnak számít.

„Ez a példány immár az egyik legnagyobb ismert pteroszaurusz a jura időszakból az egész világon” – emelte ki. Mint hozzátette, csak egyetlen nagyobb, Svájcban feltárt egyedet ismernek, annál a szárnyfesztávolság elérhette az 5 métert.

A kutató szerint az új felfedezés azt sugallja, hogy a jura kori pteroszauruszok a vártnál nagyobbra nőhettek. A fosszília egy, a Ctenochasmatoidea csoportba tartozó fajtól származik, ezek az állatok hosszú, karcsú szárnyaikról, hosszú állkapcsukról és finom, sörteszerű fogaikról ismertek.

The post Hatalmas, repülő őshüllőre bukkantak first appeared on 24.hu.


Exit mobile version