Hatalmas, több ezer éves csatornahálózatot találtak

Egy friss tanulmány alapján Mezopotámia lakói már 3000 évvel ezelőtt is hatalmas, kifinomult csatornahálózattal látták el haszonnövényeiket – számol be a Live Science. A kutatók több ezer, akár 9 kilométer hosszú csatornaszakaszt találtak a mai Irak területén található Bászra, azaz az ókori Eridu térségében. A település az emberiség egyik első városa volt, ahol már az i. e. 6. évezredben megtelepedtek az emberek.

Az öntözőrendszerek révén a szakemberek jobban megérthetik az ősi közösség működését, alkalmazkodóképességét. Az ókori Mezopotámia felemelkedésének kulcsa az öntözéses mezőgazdaság volt, a térség az évezredek során számos civilizáció otthonává vált.

Az újonnan felfedezett csatornákat az Eufrátesz oldalába vájták. Jaafar Jotheri, a Durhami Egyetem munkatársa és kollégái szerint a rendszer egészen addig működött, amíg a folyó meg nem változtatta a folyásirányát, kiszárítva a régiót.

A környék lakói számára katasztrofális esemény az i. e. 1. évezred elején következett be, a régió azóta aszályos és lakatlan. A jelenség lehetővé tette, hogy a terület régészetileg érintetlen maradjon.

A kutatók műholdképek, geológiai térképek, drónfelvételek és más technikák segítségével dokumentálták a csatornákat. Összesen több mint 200 elsődleges és másodlagos szakaszt találtak, illetve több mint 4000 kisebb csatornát, amelyek a főcsatornákhoz kapcsolódtak. A csapat mintegy 700 gazdaságot is azonosítottak, ezek pereméhez jellemzően kisebb csatornák kapcsolódtak.

A hálózat óriási, a szakértők azonban úgy vélik, hogy egyes részei nem egy időben voltak használatban.

The post Hatalmas, több ezer éves csatornahálózatot találtak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed