Különös páfrányok élnek az alföldi kutakban – írta a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
A természetvédők a hegyvidéki erdők páfrányának példányaira bukkantak a közelmúltban. A Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársa a terület bejárása során az Igazgatóság vagyonkezelésében álló Monostorpályi legelő egyik elhagyatott gémeskútjában pillantotta meg a különös növényt.
A biotikai adat különlegessége, hogy a pajzsikafélék családjába tartozó növény alapvetően hegyvidéki és dombvidéki elterjedésű.
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság / Utassy Bence
Meszes, üde sziklaerdők és ligeterdők faja. A szakirodalmakban az alföldi élőhelyeken, elsősorban kutakban való előfordulása is ismert. Hegyvidéki faj hasonló előfordulásáról korábban a Sokszínű vidék is írt.
A karéjos vesepáfrány a pajzsikafélék (Aspidiaceae) családjába tartozó faj. Közepes termetű (40-80 centiméter), gyakran elfekvő páfrány. A levélnyél és a gerinc pelyvaszőrös. A levelek 20-70 centiméter szélesek, kitelelnek, rozettában állnak, lándzsásak, kétszeresen szárnyasak, középtájon a legszélesebbek.
A páfrány példányai a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területének nyírségi részein elszórtan több helyről is előkerültek már. A faj védett, természetvédelmi értéke 5 000 forint.
The post Hegyvidéki páfrányokra bukkantak egy alföldi gémeskútban first appeared on Sokszínű vidék.