Héjákat vetnek be a panelek között írta a Telex.
Korábban már írt a Sokszínű vidék arról, hogy Budapesten egy héját vetettek be a túlszaporodott galambok ellen. Egy másik ragadozó madár jelenleg egy pécsi lakótelepen teljesít szolgálatot.
Vadásztársként tekint rám, nem a főnöke vagyok
– mondta a portálnak Fábos Bence a Harris-héjáról. A ragadozó madarat és társát azért szerződtette a pécsi Biokom városüzemeltetési társaság, hogy elriasszák a varjakat.
A pécsi kiserdőben tanyázó varjak a környező utcákban kezdtek fészkelőhelyeket keresni. A helyi lakosok azóta panaszkodnak a sok varjúra, a Biokom pedig hiába küzdött ellenük. A társasághoz évente nagyjából 50-60 bejelentés érkezik a lakóktól, akiket leginkább a hangzavar és a piszok zavar.
A reptetéseket a rendőrségnél is be kell jelenteni. Az újabb kérelmeket már benyújtották a következő fokozatra, azaz a rendszeres riasztásra is és bizakodóak, hogy a máshol már sikerrel alkalmazott módszer itt is beválik. Fábos Bence, Hosszúhetényben élő solymász szerint a munkának leginkább akkor lehet értelme és eredménye, ha hosszabb távon is tudják csinálni.
Nem vadásznak, csak megzavarnak
A ragadozó madarakat tetszőleges célpontra lehet betanítani, van, ahol szirti sasokkal ellenséges drónokat vadásznak le. Sőt, a drónok elfogásának hatékonyabbá tétele érdekében kutatók a héják repülési és zsákmányszerzési technikáját tanulmányozzák.
A riasztó hangot, a ragadozó madár műbábot gyorsan kitanulják a varjak, hozzászoknak. Mi viszont egy élőlénnyel jövünk, ami mindig máshogy viselkedik, – ezt nem csak a varjak érzik, de a még nagyobb számban itt élő galambok is. Ők viszont még a varjaknál is gyorsabban repülnek. A cél az, hogy a varjak olyan költőhelyre kerüljenek, ahol már nem zavarják az embereket
– magyarázta a solymász.
Az, hogy a baranyai megyeszékhelyen mennyire válik be a terv, csak jövő tavasszal derül majd ki. A sikerességét a lakossági visszajelzések alapján is mérik az illetékesek.
The post Héjával regulázzák a varjakat Pécsen first appeared on Sokszínű vidék.