Friss Hirek

Hogyan tarthatjuk meg a Földet élhető helynek?

Ahhoz, hogy az emberiség fennmaradhasson, egészséges bolygóra volna szükség, a bolygó egészségi állapota pedig az emberi tevékenységtől függ. Egy újonnan, a The Lancet Planetary Health folyóiratban közzé tett kutatás azt mérte fel, mire lenne szükség ahhoz, hogy a Föld minden lakója számára élhető maradhasson.

Arra jutottak, igencsak gyökeres átalakulásokra volna ahhoz szükség, hogy a bolygónkon minden és mindenki számára elérhetőek maradjanak a legfontosabb életfeltételek. Egy 2023-as kutatásban már kiszámolták, milyenek is azok a körülmények, amelyek ezt lehetővé tennék, itt a földi erőforrásokra, mint például az édesvíz, a klíma, a különféle tápanyagok (nitrogén, foszfor) elérhetősége, a szennyező anyagok bizonyos mennyisége a megengedhető vagy szükséges a túléléshez.

Nyomor és tisztességes megélhetés egymás szomszédságában
Forrás: Pixabay

Ha ezeket nem tudjuk elérni, megteremteni, akkor nemcsak a bolygónk életközössége, de mi magunk is megszenvedjük. És most ne arra gondoljunk, hogy nem lesz szőlő februárban a boltban, hanem nem lesz ivóvíz vagy gyógyszer, mindegy, hol él az ember. Sajnos, amint azt a tavalyi kutatás már leszűrte, a legtöbb esetben már átléptük a kiszabott, biztonságos kereteinket, de talán sokak számára nem újdonság, hogy egy ideje a jövőnket éljük fel (ennek egyik bizonyítéka a túlfogyasztás napjának előbbre tolódása).

Az új kutatásban, amelyet az Amszterdami Egyetem ismertetett, arra jutottak, hogy drámai átalakulásra volna szükség mind a technológia, mind a gazdasági rendszerek esetében, az átalakulásban pedig az erőforrások igazságos elosztása lenne a fő szempont. Amíg nem tudjuk megteremteni, hogy minden ember számára egyaránt elérhetőek legyenek a bolygó fő erőforrásai, addig esélye sincs annak, hogy élhető maradjon a környezetünk.

Az élethosszig tartó nyomor garantált, ha az ember a bolygó „nem jó” helyén születik.
Forrás: Pixabay

Az erőforrásaink végesek, és ezeket a kisebbség túlhasználja, túlfogyasztja, emiatt egyre kevesebb áll az egész emberiség számára rendelkezésre. Ha viszont igazságosan osztanánk el ezeket, akkor a természetre is sokkalta kisebb nyomás nehezedne.

Az igazságtalan elosztás eredménye a növekvő szennyezés, a természeti erőforrásokkal való rossz gazdálkodás, ez pedig visszahat az emberi jóllétre és a természet állapotára is. Minél nagyobb a szakadék a leggazdagabbak és a szegény többség között, annál extrémebbek lesznek a következmények, annál nagyobb az esélye a rendszer szintű összeomlásnak, mind társadalmi, mind gazdasági téren, mivel a fenntartó rendszerek fognak csődöt mondani.

Joyeeta Gupta professzor, a kutatásban részt vevő szervezetek egyikének vezetője elmondta:

Még van lehetőség arra, hogy minden ember számára élhető maradjon a bolygó, ám egyre többször átlépjük azokat a határokat, amelyek ezt lehetővé teszik.

Három téren kellene gyors változás

Ahhoz, hogy minden ember számára élhető, szegénységtől mentes maradjon a bolygó, alapvetően három területen volna szükség mielőbbi változásokra. Először is olyan gazdasági rendszerre, támogatási rendszerre kell áttérni, amivel az egyenlőtlenségeket csökkenteni lehet (ilyen a sokak szemében vörös posztó globális alapjövedelem kérdése is például).

Másrészt az erőforrásokkal sokkal hatékonyabban kell bánnunk, megosztani és felhasználni azokat, és ebbe beletartozik az, hogy egyes, most túlfogyasztó közösségek fogyasztását megfékezve azoknak is hozzáférést nyújtani, akik eddig kimaradtak. Harmadrészt olyan technológiákba kell fektetni, amelyek a fenntartható, elérhető módon teszik lehetővé az erőforrások igazságos elosztását.

The post Hogyan tarthatjuk meg a Földet élhető helynek? first appeared on National Geographic.


Exit mobile version