Amerikai kutatók úgy találták, hogy hőségben, különösen, ha fülledt is az idő, a robbanóanyagok kiszimatolására kiképzett kutyák sikertelenebbé válnak. A PLOS One folyóiratban közzé tett kutatást a Scimex hírportál ismertette.
A fülledt, meleg napokon a kutyák számára hosszabb időt vett igénybe a robbanó anyagok megtalálása, és az orruk érzékenysége is csökkent. A kutyákat négyféle anyaggal tesztelték: kettős bázisú füstmentes puskapor, C4, ammónium-nitrát és TNT. Ezek szaganyagait különféle hőmérsékletek és páratartalom mellett kellett a kutyáknak kiszagolniuk a vizsgálatok során.
Normál hőmérsékleti viszonyokban (21 Celsius-fok) a kutyák mindegyiket gyorsan megtalálták, azonban, extrém meleg időben (40 Celsius-fok), különösen ha a páratartalom is magas volt, a képességeik romlottak. A különböző anyagok kiszagolásában is eltérések voltak a hőmérsékleti és páraviszonyok függvényében.
A tesztekre egy olyan teremben került sor, ahol fűteni és hűteni is lehetett, 0, 21 és 40 Celsius fokos körülmények közepette végezték el a vizsgálatokat. A kutatók a kutyák testhőmérsékletét is mérték a tesztek során, illetve videókon vizsgálták, mennyire erőteljesen szimatolnak.
A tesztek arra utaltak, hogy a kutyák teste egyszerűen elfáradt a hőségben, kimerítette azt a meleg és a párás környezet. Azok a kutyák, amelyek a 0 fokos teremből mehettek a 40 fokosba tesztelni, sokkal jobban teljesítettek, mint azok, akik rögtön a 40 fokossal kezdték.
Ez annak köszönhető a szakemberek szerint, hogy a kutya szervezetére lassabban hatott a hőség, mivel még hideg volt. Azonban általánosságként elmondható, hogy a kutyák rosszul reagáltak a környezeti extremitásokra, a változó hőmérsékletekre, ezt pedig az éles helyzetekben alkalmazott munkakutyák esetében is érdemes figyelembe venni.
The post Hőségnapokon romlik a bombakereső kutyák teljesítménye first appeared on National Geographic.