Friss Hirek

Ilyen briliáns mézeskalácsot eddig nem látott a világ

Ha a mézeskalácsról esik szó, az ember azt hinné, újat már aligha tudnak neki mondani az édességről. Mert ugye olvastunk már a történetéről, hallottunk a hozzávaló fűszerkeverék készítéséről, mézeskalácsból készült kastélyról és  városokról, hogy a receptekről már ne is beszéljünk.

Aztán egyszer csak rájövünk, hogy van új a Nap alatt mézeskalács-fronton is, mert azzal szembesülünk, hogy a Békés vármegyei Nagyszénáson egy fiatal lány, Kovács Panni mézeskalácsból kisüti a Mengyelejev-féle periodikus rendszert.

Panni lányom 19 éves, első éves vegyészmérnök hallgató, vele két éves kora óta sütjük együtt anya-lánya programként a mézeskalácsokat. A napokban mosolyogva közölte, hogy a családi mézesek után gyúr egy új adag tésztát, mert kiszaggat 103 lapot  – régi gyurmakészletből volt a szaggató -, és megalkotja a periódusos rendszert. Azt hittem viccel, de megcsinálta, mi pedig nagyon büszkék vagyunk rá

– mondta a Sokszínű vidéknek Kovácsné Tóth Hajnalka, a boldog édesanya.

Mint megtudtuk, az édes-mézes periódusos rendszer megalkotása – gyúrás, szaggatás, íróka készítés, sütés –  jó három és fél órát vett igénybe.

Én még a nagymamámtól tanultam meg a mézeskalács készítését. Ezt a szép hagyományt igyekszünk őrizni, Panni azonban most továbbfejlesztette és egyedivé tette a folyamatát

– fűzte hozzá az anyuka.

A történet ismeretében mi mást tehetne az ember, minthogy felfrissíti kémiai ismereteit a periódusos rendszerről.

Dmitrij Ivanovics Mengyelejev orosz kémikus tette közzé az első szélesebb körben elismert periódusos rendszert 1869-ben, melyet azóta új elemek felfedezésével és a kémiai viselkedést leíró újabb modellekkel bővítettek és finomítottak. A kémiai elemek periódusos rendszere – másik nevén: Mengyelejev-táblázat – a kémiai elemek egy táblázatos megjelenítése, amelyben az elemek rendszámuk (vagyis protonszámuk), elektronszerkezetük, és ismétlődő kémiai tulajdonságaik alapján vannak elrendezve. Ez az elrendezés jól szemlélteti az elemek periodikusan változó tulajdonságait, mivel a kémiailag hasonlóan viselkedő elemek így gyakran egy oszlopba kerülnek. Általánosságban elmondható, hogy a sorok (periódusok) bal oldalán fémek, a jobb oldalán pedig nemfémek helyezkednek el. (Wikipédia)

Ezt követően megnézi a kíváncsiskodó a Mengyelejev-táblázat és az édes-mézes változat hasonlóságát!

wikipédia/abhishek
kovácsné tóth hajnalka

A végére pedig nem marad más, minthogy gratuláljunk Panninak. Ez igazán míves munka volt!

Kapcsolódó
10 perc alatt elkészül a bögrés mézeskalács
Olcsó és gyorsan elkészíthető.

The post Ilyen briliáns mézeskalácsot eddig nem látott a világ first appeared on Sokszínű vidék.


Exit mobile version