Friss Hirek

Ingyen kapták meg a reformátusok a Központi Zálogházat, most árverésen keresnek neki új gazdát

Az 1773-ban alapított Első Királyi Központi Zálogház – ez a ma is létező BÁV jogelődje – az elmúlt kétszázötven évben rengeteg változáson és átalakuláson esett át, ezek közül kevés volt azonban fontosabb annál, mint hogy a századfordulón csodálatos székházépületet építtettek Ferencváros szívében: a Lónyay és Kinizsi utcák sarkán álló kastélyszerű, hatszintes óriás 1900-1902 között nőtt ki a földből (ép. Révész Sámuel és Kollár József), hogy aztán a cég 2006-ig egyetlen pillanatra se hagyja el.

A nagy változást nyilvánvalóan tulajdonosváltás követte: egy spanyol hátterű cég álmodott szállodát a falak közé, ezt a projektet azonban elsöpörte a gazdasági világválság, a következő években pedig számos külső és belső részletnek veszett nyoma, vagy épp semmisült meg.

Illustratedjc / Wikimedia Commons

2017 tavaszán aztán közbelépett a magyar állam: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. 3,5 milliárdos keretéből megvásárolták azt, lesöpörve az asztalról egy, az ingatlanra szintén vágyó cég ajánlatát. A módszer egyszerű volt, hiszen április 7-én egyedi műemléki védettséget adtak az épületnek, így elővásárlási joguk keletkezett, amivel nyilvánvalóan éltek is.

A vásárlás célját ekkor még nem lehetett tudni, az év végén azonban erre is fény derült: egy december 28-i kormányhatározat szerint azt a Magyarországi Református Egyháznak ajándékozták, hogy az épületbe költöztethessék a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karát.

A munkák azóta sem kezdődtek meg, noha a kormány 2020 januárjában 2 654 886 780 forintnyi forrást biztosított – írtuk meg egy évvel később, így a Központi Zálogház egykori otthona az elmúlt években is ugyanazt a feladatot látta el, mint amit a kiürítése után: magyar és külföldi filmek – így a Brandon Cronenberg által rendezett Végtelen víztükör, illetve tévésorozatok forgatási helyszíneként működött.

Infinity Pool A Végtelen víztükör egy képkockáján jól látszik a Zálogház udvari főbejárata.

Az állam az ajándékozáskor kikötötte: a reformátusok 2033-ig nem adhatják el az ingatlant, az elidegenítési tilalmat 2023-ban azonban feloldották, sőt, ugyanakkor arról is határoztak, hogy az épületet a jövőben nem fontos oktatási célra használni.

Ezek után már várható volt, hogy a Református Egyház előbb-utóbb eladja az ingyen megszerzett épületet, főleg, hogy 2023 decemberében kiderült, hogy a jogi kar, illetve a pszichológusképzés új tereit a leégett, majd újjáépített Ráday utcai kollégium tőszomszédságában, a Markusovszky téren fogják felépíteni. Ennek az Archi-kon építésziroda által jegyzett első látványtervei 2024 novemberében váltak publikussá, sőt, már azt is tudni lehetett, hogy a kormányzati kiemeléssel megtolt beruházás akár 62,5 milliárd forintba is kerülhet.

Az egyház néhány héttel ezelőtt döntött végül az eladás mellett – derül ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) árverési oldaláról, ami egyértelműen elárulja:

a január 14-én meghirdetett aukciót január 27. és 29. között tartják,
a kikiáltási ár 6,5 milliárd forint,
a licitlépcső pedig minimum 10 millió forint,

így az ár akár jóval magasabbra is kúszhat majd.

A kapcsolt galéria fotói közül kettőn belső részletek is látszanak – ezek meglepő módon megegyeznek a 2021-es cikkünkben, illetve ebben az anyagban, fentebb ismét bemutatott képekkel, amiket a hazai urbexszcéna egyik legtehetségesebb arca, Pataki Tamás készített.

The post Ingyen kapták meg a reformátusok a Központi Zálogházat, most árverésen keresnek neki új gazdát first appeared on 24.hu.


Exit mobile version