Friss Hirek

Jelek, hogy nem eszünk eleget

A kalória fontos szerepet játszik az életünkben. A kalória biztosítja a szervezet megfelelő működéséhez szükséges energiát. Amennyiben nem viszünk be a szervezetünkbe elegendő kalóriát, azaz nem eszünk eleget, akkor ez előbb-utóbb alultápláltsághoz vezethet. Az alultápláltság viszont nagyon súlyos mentális, érzelmi és fizikai problémákat, komoly megbetegedéseket is generálhat. De pontosan milyen jelei lehetnek annak, ha nem eszünk eleget? Mutatjuk is a válaszokat!

Az egyik fizikai tünet, ha nem eszünk eleget, nem más, mint a krónikus fáradtság. Aki keveset eszik, gyakran érzi magát kimerültnek és fáradtnak, és csak nehezen tudja elvégezni a napi tevékenységeit és munkáját.

A hajhullást többek között az alacsony kalóriabevitel és az alultápláltság okozhatja. A hajhullás általában a következők miatt alakul ki: alacsony fehérjebevitel, cinkhiány, biotinhiány és vashiány.

Ha valaki állandóan éhes, az szintén egy jel, hogy nem eszik eleget. A tanulmányok szerint amennyiben drasztikusan csökkentjük a kalóriabevitelt, akkor fokozódik az étvágy és a sóvárgás, mégpedig a telítettséget szabályozó hormonok szintjének változása miatt.

A tanulmányok leírása alapján a kalóriakorlátozás nemcsak alvászavarhoz vezethet, de csökkenti a mély alvási szakasz idejét is. Ilyenkor csökken a szervezetben a triptofán szintje, amely nem más, mint egy aminosav. Ez az aminosav elsősorban a fehérjékben található, és fontos szerepet játszik az alvási ciklus kialakításában.

A szervezetnek el kell égetni bizonyos mennyiségű kalóriát, hogy fenn tudja tartani a test optimális hőmérsékletét. Ha valaki csak alacsony kalóriatartalmú táplálékokat fogyaszt, akkor alacsonyabb lesz a testhőmérséklete, és állandó hidegérzettel fog küzdeni.

A székrekedés szintén annak lehet az egyik jele, hogy nem eszünk eleget, ilyenkor ugyanis lelassul az anyagcsere. Akkor beszélünk székrekedésről, ha hetente három vagy annál kevesebb alkalommal sikerül eredményt produkálnunk a mosdóban.

Az ingerlékenység és a rosszkedv érzése a kevés kalóriabevitel másik tünete lehet. Ha keveset eszünk, alacsony az energiánk, és ettől lehetünk frusztráltak, feszültek és idegesek.

Számos tanulmány számolt be arról, hogy a szélsőséges fogyókúra összefügg a szorongás és a depresszió magas szintjével. Ha pedig nincs elegendő energiánk, zavartak és feledékenyek lehetünk, és kevésbé tudunk a feladatainkra koncentrálni.

Ha nem eszünk eleget, akkor nem viszünk be elég tápanyagot a szervezetünkbe. Ennek olyan következményei lehetnek, mint hajhullás, töredezett körmök és száraz bőr.

Számos tanulmány szerint a korlátozó étrend növelheti a kortizol, azaz a stresszhormon szintjét, ez pedig csökkenti a pajzsmirigyhormonokat, és lelassítja az anyagcserét is.

Ha keveset eszünk, akkor izomveszteséget is tapasztalhatunk, az izomvesztés pedig lassítja az anyagcserét. Ez zsírraktározáshoz vezet ahelyett, hogy zsírt égetne a szervezet.

Az immunrendszer tápanyagokat hasznosít a naponta bevitt, elfogyasztott táplálékokból. Ezeket a tápanyagokat arra használja, hogy „megjavítsa magát”, és hogy megvédje a szervezetet a baktériumoktól és a vírusoktól. Ha kevés a tápanyag, sokkal gyakrabban kapunk el fertőzéseket és leszünk betegek.


Exit mobile version