Friss Hirek

Káprázatos kísérlet: amikor a hangyák legyőzik az embert

Egy meglepő és tanulságos kísérlet világít rá arra, hogy a természet aprócska teremtményei, a hangyák, mire képesek egy összetett feladat megoldásában – olykor még az emberrel szemben is előnybe kerülve – számolt be róla a Qubit. Az izraeli Weizmann Institute of Science kutatói, Ofer Feinerman professzor vezetésével, olyan kísérletet végeztek, amely során az emberi és a hangyák csoportos problémamegoldó képességét vetették össze. A vizsgálat alanya a Paratrechina longicornis nevű hangyafaj volt, amely hosszú csápjairól és kaotikus mozgásáról ismert, ezért kapta az “őrült hangya” nevet.

A kísérlet: A T-alakú feladvány

A kutatók egy ún. zongoraköltöztető-problémát állítottak a hangyák és az emberek elé. A feladat az volt, hogy egy T-alakú elemet juttassanak át két szűk résen, amelyek keskenyebbek, mint a T szélesebbik része. Ez a feladvány komplex fizikai és koordinációs képességeket igényelt, mivel a teher áthelyezése nem teszi lehetővé a szerepek hagyományos felosztását.

A hangyák a feladatot sikeresen megoldották. Még lenyűgözőbbé tette a kísérletet, hogy a kutatók ezután a rovarok teljesítményét összehasonlították az emberével. Kiderült, hogy bizonyos körülmények között – például amikor a kutatók szándékosan korlátozták az emberek kommunikációját – a hangyák hatékonyabbnak bizonyultak.

Az ember és a hangya: ki a jobb?

A kutatás során a következő felállásokat tesztelték:

Hangyák: Egyes kísérletekben 1, másokban 7 vagy 80 egyed dolgozott együtt.

Emberek: A kísérletben egyéni, kiscsoportos (6-9 fős), és nagycsoportos (26 résztvevős) csapatok vettek részt.

Az eredmények azt mutatták, hogy amikor egyetlen ember dolgozott a feladaton, a stratégiai gondolkodásának köszönhetően könnyedén felülmúlta a hangyákat. Ugyanakkor, amikor a hangyák csoportban dolgoztak, nemcsak a magányos hangyákat, hanem az emberek csoportjait is túlszárnyalták – különösen akkor, amikor az emberek kommunikációját korlátozták. Például, hogy a résztvevők ne tudjanak szemmozgással vagy beszéddel jelezni egymásnak, napszemüveget és szájmaszkot kaptak.

Miért hatékonyabbak a hangyák?

A kutatók szerint a hangyák előnye a következő tényezőkön alapul:

Egyszerű, de hatékony szabályok: A hangyák viselkedését egyszerű kommunikációs és mozgási minták irányítják, amelyek kiválóan alkalmazhatók kollektív problémamegoldásra.

Önfeláldozó csoportmunka: A hangyák nem osztanak szerepeket, hanem mindenki egyenrangúan részt vesz a feladatban.

Helyi információ alapú döntéshozás: Minden egyed az aktuális helyzethez igazítja a cselekvéseit, anélkül, hogy átfogó tervet kellene követnie.

Az eredmények tanulságai

A kísérlet rámutatott, hogy az emberi csoportmunka hatékonyságát jelentősen rontja, ha a kommunikációs lehetőségek korlátozottak. Ezzel szemben a hangyák képesek voltak hatékonyan alkalmazkodni, mert evolúciósan olyan kollektív problémamegoldó stratégiák alakultak ki náluk, amelyek nem igényelnek komplex kommunikációt.

Kapcsolódó

The post Káprázatos kísérlet: amikor a hangyák legyőzik az embert first appeared on Sokszínű vidék.


Exit mobile version