A mikrozöldek egyre népszerűbbek a háztartásokban és a gasztronómiában is, hiszen ezek a pici növénykék nemcsak dekoratívak, hanem tele vannak értékes tápanyagokkal. Ezek az apró, friss hajtások nem csupán megjelenésük miatt keltenek feltűnést a tányéron, hanem kiemelkedően magas vitamintartalmuk, egyszerű termesztésük és sokoldalú felhasználhatóságuk miatt is.
Mi is pontosan a mikrozöld?
A mikrozöldek olyan zöldségek és fűszernövények hajtásai, amelyeket csírázás után néhány héttel, még a teljes növekedés előtt szednek le. Leggyakrabban mustár, rukkola, brokkoli, vöröskáposzta, bazsalikom, napraforgó és borsó található meg a mikrozöldek között. Egy ablakpárkányt is felhasználhatunk a termesztésükhöz, így városban, korlátozott helyen is könnyen nevelhetjük őket.
Kis növény, magas tápérték
A mikrozöldek rendkívül gazdagok tápanyagokban, hiszen a fejlődés korai szakaszában olyan mennyiségű vitamin, ásványi anyag és antioxidáns koncentrálódik bennük, amelyek támogatják a növekedést. Ennek köszönhetően magasabb tápértékkel rendelkeznek, mint a kifejlett növények. Például, a brokkoli mikrozöldben sokkal több C-vitamin, E-vitamin és béta-karotin található, mint a kifejlett brokkoliban. Ezen kívül sokukban flavonoidok és polifenolok találhatóak, amelyek antioxidáns hatásúak, így védenek a szabadgyökök ellen, és hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri egészség megőrzéséhez is.
Könnyen nevelhetők és fenntarthatók
A mikrozöldek termesztése nem igényel különleges felszerelést vagy tudást, ezért remek választás kezdő kertészeknek is. Elegendő egy lapos cserép, egy kevés tápanyagban gazdag talaj és egy napos hely, ahol a növények megkapják a szükséges fényt. Általában 1-2 hét alatt már szüretelhetjük is őket, és mivel gyorsan növekednek, egész évben elláthatjuk magunkat friss zöldekkel, mindezt alacsony költségen és minimális gondozás mellett.
Gyors növekedésük miatt kevesebb vizet és tápanyagot igényelnek, mint a kifejlett zöldségek, így fenntartható választást jelentenek a környezettudatos háztartások számára is. Mindössze néhány centiméteres talajrétegen, kis mennyiségű vízzel és napfénnyel nevelhetők, ami csökkenti a kertészeti költségeket és az ökológiai lábnyomot.
Így használjuk a mikrozöldeket
Ezek a hajtások nemcsak egészségesek, hanem sokoldalúan felhasználhatók az ételek elkészítésekor is. Friss ízük és élénk színük miatt tökéletesen illenek salátákhoz, szendvicsekhez, omlettekhez, vagy akár levesek és krémek díszítésére is. A pikáns ízű retek mikrozöld például remek kiegészítője egy sajtkrémes szendvicsnek, míg a napraforgó vagy a borsó hajtása enyhén édeskés, és jól párosítható zöldsalátákhoz.
The post Kertészkedjünk miniben: neveljünk mikrozöldeket first appeared on Sokszínű vidék.