Friss Hirek

Kerülik a holdfényt a trópusok erdei emlősei

Három kontinens trópusi erdőségeinek mélyén kihelyezett kameracsapdák felvételeit vizsgálta át egy norvég vezetésű nemzetközi kutatócsoport, és arra jutott, hogy az erdők alján élő állatok a holdfázisokhoz igazítják aktivitásukat. Azonban a hatás még hangsúlyosabb lehet a ritkás, leromlott állapotú erdőkre. Ez azért is érdekes, mert a barlangoktól eltekintve egyébként a trópusi erdők alján van a legsötétebb bolygónk szárazföldjein.

„Ha egy elsötétített szobában bújócskázunk, és valaki meggyújt egy gyertyát, annak hasonló hatása lehet” – magyarázta Richard Bischof professzor, a kutatás vezetője. „A fény, még ha gyenge is, sokkal könnyebbé teszi a szobában az eligazodásunkat. Ha viszont nekünk kell elbújnunk, akkor a hunyó dolgát könnyíti meg: az sokkal könnyebben észrevesz majd.” A trópusi erdők állatai számára azonban az életben maradás a tét, nem egy játék kimenetele.

Tatu
Forrás: TEAM – Tropical Ecology Assessment and Monitoring Network

Három kontinens 17 védett erdőségében készült, 2,1 millió vadkamerás felvételt vizsgáltak át a kutatók. A megfigyelt 86 állatfaj fele a holdfényhez alkalmazkodott, ezen belül 12 faj kimondottan elkerülte a holdfényt, és mindössze 3 faj volt, amelynek aktivitása ilyenkor megnőtt. Azonban a fajok felénél észlelhető volt, hogy eltér az aktivitásuk a holdfázis tükrében.

A teliholdat az összes állat 30 százaléka kerülte, ám 20 százalék (másik) állat vonzódott hozzá. A holdfényt kerülők körében többségben voltak az éjjeli életmódú fajok, különösen a rágcsálók.

Bár a holdfény természetes, mégis érdemes elgondolkodni ezen a hatáson. Az erdőirtás, a fakivágás, még ha részleges is, de megnyitja az utat a több fény felé, ez pedig befolyásolja az állatok jelentős részének életét. Emellett az is világos, hogy a mesterséges fények, az építmények, utak, a fényszennyezés ugyanolyan hatású, mint a holdfény.

A trópusi erdők állapotának romlása abban is megnyilvánul, hogy csökken a lombkorona takaró, védő hatása. „Az urbanizáció miatt a mesterséges fények is egyre nagyobb területeket érintenek” – tette hozzá a kutató.

Az, hogy több a holdfényt kerülő fajok száma, azt jelzi, több lehet az egyre világosabbá váló erdőkben a vesztes, mint a nyertes. Mivel nagyon sok állat aktivitása csökkent a holdfényes éjjeleken, ez azt is jelenti, hogy ezek kevesebb időt tölthetnek táplálkozással vagy épp párkereséssel. „Fennáll a kockázata annak, hogy alapvetően átalakítjuk a trópusi erdőkben mind az állatfajok összetételét, mind a köztük lévő kapcsolatrendszert pusztán a fényviszonyok megváltoztatásával” – tette hozzá Bishof.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Kerülik a holdfényt a trópusok erdei emlősei first appeared on National Geographic.


Exit mobile version