A Kicsi Japán komoly törzsközönséget alakított ki, de eddig nem jött össze a terjeszkedés, hiába próbálkoztak. Nem adták fel, nyit az új budapesti éttermük.
Öt évvel ezelőtt az Üllői út és a Nagykörút sarkánál, a vonzónak nem nevezhető árkádok alatt nyitotta meg a Kicsi Japán első éttermét Yoshito Hirose. A halk szavú, mosolygós, szakmája iránt alázatos férfi egy ismerősétől hallott Budapestről, akkoriban pedig már érlelődött benne a gondolat, hogy japán éttermet nyisson valahol Európában. Az ajánlást repülőút követte, és örömmel konstatálta, hogy Budapest még nincs tele japán éttermekkel, így aztán belevágott.
„Nagyon vicces, ahogy azt mondják, hogy »kicsi Japan«” – mondja mosolyogva a séf. Az Üllői úti hely először 30 négyzetméternél is kisebb volt, de meg akarták mutatni azt a hatalmas gasztronómiai tudást, amit Japán kínál.
Yoshito Hirose, Kicsi Japán – alapító-séf. Fotó: Sebestyén László
„Először a helybelieket vonzottuk, akik nem voltak jártasak a japán ízvilágban és tartottak a nyers tengeri étkektől. Ezért lett zöldség és grill kínálatunk is. Hamar kiépült a törzsközönség, és most emiatt tudunk bővülni” – meséli Yoshito.
A hely nemcsak azért lett népszerű, mert a séf és csapata ellentmondást nem tűrő módon figyelnek a minőségre, hanem azért is, mert az étterembe lépve egy darabka Japán elevenedik meg a vendég előtt.
Kicsi Japán, de kicsit nagyobb
Most már a körút egy másik pontján, a Vígszínházhoz közel is a nyitáshoz készülnek. A törzsközönségnek hála nem kell hírverést csapni, úgynevezett soft opening stratégiát választottak.
„Nem mondtuk senkinek, hogy új helyet nyitunk. Volt olyan vendégünk, aki az utcán sétálva vette észre, hogy zajlanak az előkészületek, és egyre többen kérdezgetik, hogy mikor lesz a megnyitó.”
A Kicsi Japánnak ugyanakkor nem ez az első próbálkozása egy második étteremmel. A bulinegyed közepén, a Király utcában 2019-ben már nyitottak egy egységet, de 2021-ben bezárták, mert a covid lenullázta a turizmust, így nem hozta a várt eredményeket. Tavaly a Lehel térnél akartak nyitni, de az előkészületek alatt az üzletvezető vízuma lejárt, és el kellett hagynia az országot, ami megakasztotta a projektet.
A körúti étteremben a választék 60-70 százalékban ugyanaz marad, mint az Üllői úti egységben, újdonság, hogy itt már nagyobb hangsúlyt kapnak a seafood bowl-ok és az à la carte fogások.
Apropó, seafood. Yoshito az autentikusság jegyében először megpróbált Japánból halat importálni, de a logisztika bonyolult volt, a hal pedig sokat vesztett a frissességéből, így a tányérra a Földközi-tengerből kerülnek a fogások. A frissesség egyébként az egyik fő ismérve a konyhának nem csak halból, hanem bármilyen összetevőről legyen szó.
Kicsi Japán – Fotók: Sebestyén László
„Általában a sushis éttermekben a halat nagy tételben, egy hónapra előre megrendelik. Mi nagyon odafigyelünk a frissességre, hetente kétszer rendelünk kis adagot” – magyarázza a séf. Ugyanez vonatkozik a rizsre is, amit 15 percenként kevernek, nem hagyják, hogy összeálljon.
A kezdeteket Yoshita felügyeli a körúton, a szakácsok pedig forognak az Üllői úti egység és az új hely között, kétnapos váltásban. Yoshito saját bevallása szerint nagyon hálás, hogy a magyarok kedvesek, és nyitottak arra, hogy tanuljanak a japán gasztro kultúráról is.
„Amikor mi Japánban azt mondjuk hogy sushi, akkor mi a nigirire gondolunk (egy kézzel formázott, ovális rizs alapra fektetett halszelet – a szerk.), míg Magyarországon a sushi az a kerek tekercsként él az emberek fejében” – magyarázza.
A Kicsi Japán tulajdonosa elborzadva látta, ahogy a magyarok a nigirit például egy késsel elfelezték, vagy a rizses felét a szójaszószba mártogatva fogyasztották el. Míg az előbbi azért probléma, mert a nigiri így elveszti a formáját és változik az íze, addig a szójaszószba mártogatás azért, mert azt nem a rizshez, hanem a halhoz adják.
„A rizst úgy készítjük, hogy szétolvadjon a vendég szájában, ha a vendég a szójaszószba mártogatja, a rizs szétesik, mielőtt megenné.”
A Kicsi Japánban emiatt kis használati útmutatót kapnak a vendégek arról, mit, hogyan és mivel érdemes fogyasztani.
Az új hely címe: 1055, Budapest, Szent István körút 21.
The post Kicsit nagyobb lett a Kicsi Japán, újabb egységet nyitottak appeared first on Forbes.hu.