Kiderült, mi az a rejtélyes anyag, amit az ősi múmiákra kentek

Kiderült, hogy mi az a rejtélyes anyag, amellyel a Kínában talált ősi múmiák vannak bekenve – írja a Live Science. A tudósok szerint a 3600 éves holttesteket a világ egyik legősibb tejtermékével mázolták össze.

A kutatók először 20 évvel ezelőtt vették észre, hogy a kínai Hsziaoho temetőben nyugalomra helyezett múmiák közül sokat egy rejtélyes anyaggal kentek be. Egy új DNS-vizsgálat eredményeiből most kiderült, hogy a különös lerakódás valójában kefírsajt volt, amelyet tehén- és kecsketej felhasználásával készítettek több ezer évvel ezelőtt.

Csiaomej Fu, az analízisről szóló tanulmány egyik szerzője elmondta, ez a világ legősibb sajtlelete, amelyet valaha felfedeztek a világon. Hozzátette: az élelmiszerek általában meglehetősen gyorsan lebomlanak, ezért nagyon ritkának számítanak a több ezer éves ételmaradványok.

Éppen ezért az ősi sajtkenet értékes lelet, amelynek tanulmányozásával sokat megtudhatnak a szakértők őseink táplálkozási szokásairól. Emellett a segítségével azt is megfigyelhetik, milyen probiotikus baktériumok voltak benne, és azok hogyan változtak meg az évezredek alatt.

Az azonban továbbra sem világos, hogy miért kenték be múmiákat sajttal az ősi civilizáció tagjai.

Kapcsolódó
Fény derült a sikoltó múmia rejtélyes múltjára
A 3000 éves sikoltó múmia rejtélyére 1881-es megtalálása óta keresték a választ, DNS-vizsgálat segített a megfejtésben.

The post Kiderült, mi az a rejtélyes anyag, amit az ősi múmiákra kentek first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed