A Hiltonhoz tartozó Waldorf Astoria úgy döntött, létrehoz egy új resortot és üdülőszigetet épít a Seychelle-szigeteken. Idén nyitottak, szeretnék bevezetni a helyet, így meghívtak engem is, hogy nézzem meg, milyen a luxus luxusában nyaralni a trópusokon. Nem kellett noszogatni, hogy felüljek a repülőre. Hazahoztam 9 érdekességet, amit a szigetről tanultam ottlétem alatt. És persze egy részletes úti beszámolót is, amit októberi Forbes Magazinban találsz.
1. Honnan van áram?
Hogyan látsz el 150-200 szállodai dolgozót jól és 50-100-150 vendéget luxus színvonalon, szó szerint a semmi közepén árammal? Egyértelmű válasz a napelem. A modernebb technológiának köszönhetően már a sziget áramigényének 95 százalékát a nap adja, és csak 5 százalékhoz kell fenntartani egy generátort. Erre büszkék is a Waldorf Astoriánál, szeretik hangsúlyozni, hogy amennyire lehet, zöld és környezetbarát a sziget.
2. És ivóvíz?
Energiával ellátni egy napfényes szigetet? Feladat, de nem óriási kihívás. Folyamatos vízszolgáltatást nyújtani 300 embernek az óceán közepén? Jelentős kihívás. Gondoltam én, de a tengervízből ivóvizet előállító technológia mára sokkal fejlettebb, mint amiről utoljára hallottam.
A szemfüles vendégek csak annyit vesznek észre – ha körbesétálják a területet, ami amúgy az egyik legnagyobb élmény –, hogy a sziget egy távolabbi pontján két óriási betonkocka áll ki a tengerből. Ott készül az sómentes víz. Mivel ez minden szempontból stratégiailag fontos, a Waldorf Astoria biztosra ment, és szükséges kapacitás kétszeresét építette ki. Ha az egyik átalakító elromlik, be tudják kapcsolni a másikat.
A luxus egy, a háborítatlan óceánpart még egy dolog ami miatt érdemes lehet a Waldorf Astoria szigetére menni nyaralni – már annak, aki ebben az árkategóriában keres lehetőséget. Fotó: Waldorf Astoria Seychelles Platte Island
3. Na és internet?
Ha áram van, minden van, nem? Hát, nem teljesen. Mint láttuk, az ivóvizet is csinálni kell, és idáig nem érnek el a mobiltelefon-adótornyok sem. Internet nélkül viszont nincs szállodai élmény. A megoldás: internet az űrből. Két antennán keresztül (amilyet a jachtok tetején is látni) érkezik az internet a szigetre. Pontos összeget nem tudok, de amikor a hotel vezetőjével röviden beszéltem, csak annyit mondott: nagyon drágán. Az eredmény viszont kifogástalan, így nincs semmi akadálya folyamatos tengerparti, naplementés, bébicápás fotók posztolásának sem. (Utóbbi a sziget egyik látványossága; növekedésben lévő, ártalmatlan cápákat lehet látni nagy mennyiségben a partoknál.)
4. Mi volt itt korábban?
A Platte sziget egy kókuszültetvény volt, mielőtt a világ leggazdagabb turistáit fogadta a világ minden tájáról, de leginkább Európából és a Közel-Keletről. Páran a szigeten maradtak, gondozták a fákat, szüreteltek, pakoltak és időnként megjelent egy hajó élelemmel, ami elvitte a kókuszokat. Ennek az időnek a hagyatékai a szigeten bujkáló (amúgy teljesen ártalmatlan) macskák is, akikre csapdákkal vadásznak most, mivel nem őshonosak és a védett madaraknak sem a legnagyobb barátaik. A múltból maradtak a szigeten a vadtyúkok is, ők nem bántanak senkit, így maradhatnak. A Seychelle-szigeteken amúgy sincsenek veszélyes állatok, de a Plattén pláne nem: semmi nem csíp, harap vagy támad.
Egész évben jó esélyünk van teknősöket látni a vízben (én is láttam egy felbukkanó teknős fejet), de az igazi csoda, ha akkor megyünk, amikor a teknősök szigeten lerakott tojásai kikelnek és végignézhetjük ahogy elcsattognak életükben először a tengerig. Fotó: Waldorf Astoria Seychelles Platte Island
5. És azelőtt?
Volt idő, amikor az egyik leghatékonyabb műtrágya a trópusi övezetből begyűjtött madárürülék volt. Ebben az időszakban Platte szigetét is erre használták. Hogy a munka pontosan hogyan nézett ki, nem akarom elképzelni, de azt mondják, akkoriban aranyat ért a madárszar.
6. Hogy lehet ide megérkezni?
Akármennyire is kicsi a Waldorf Astoria szigete (egy óra körbesétálni nyugis tempóban), kellett rá egy leszállópálya. Sokan saját géppel érkeznek, így lehet igazán kényelmes szolgáltatás nyújtani a közel-keleti, európai vagy akár indiai szupergazdagoknak. A szigetet így kettészeli egy óriási betonpálya, ami sokkal kevésbé volt látványos vagy zavaró, amikor elvesztem az óceánpart és a sziget szépségében, mint azt érkezéskor gondoltam volna. Arról nem is beszélve, hogy mekkora buli egy hajnali ébredés után hangosan énekelve biciklizni a leszállópályán úgy, hogy teljesen egyedül vagy. Ehhez persze arra is szükség van, hogy érkezéskor a hotel mindenkinek adjon egy biciklit, névre szólóan felcímkézve.
7. Milyen itt dolgozni?
Nekem és a többi nyaralónak egy paradicsomi sziget, másnak munkahely. Jelenleg 170 munkatárs dolgozik a szigeten a világ minden tájáról. Találkoztam szerb pincérrel, indonéz baristával, indiai kerti munkással, madagaszkári spa munkatárssal és időnként kiderült valakiről, hogy a Seychelle-szigetekről való. Egyikőjük számára elég meglepő volt, hogy még életemben nem ittam kókuszból kókuszvizet. Mintha itthon azt mondtam volna, hogy még nem kóstoltam az almát.
A szigeten 6 napos munakrendben dolgoznak és általában egyéves szerződést írnak alá a kollégákkal. A monotonitást meg kell szokni, a paradicsomi élet csak a nyaralóknak adott. „Hasonló ahhoz, mint amilyen egy hajón dolgozni” – vetettem fel egy pincérnek. „Nehezebb, mert a sziget nem mozog” – hangzott a válasz. A folyamatosan érkező és távozó gépekkel a munkatársak is mozoghatnak egy-egy szabadnapon, de limitáltak a férőhelyek, és a lehetséges célpont is csak egy másik sziget: Mahé.
Hatalmas buli egy hajnali ébredés után hangosan énekelve biciklizni a leszállópályán úgy, hogy teljesen egyedül vagy. Fotó: Waldorf Astoria Seychelles Platte Island
8. Mi a legkülönlegesebb a szigeten?
A luxus egy, a háborítatlan óceánpart még egy dolog ami miatt érdemes lehet a Waldorf Astoria szigetére menni nyaralni – már annak, aki ebben az árkategóriában keres lehetőséget. Az igazi különlegesség azonban az élővilágban rejlik Platte szigetén. Egész évben jó esélyünk van teknősöket látni a vízben (én is láttam egy felbukkanó teknős fejet), de az igazi csoda, ha akkor megyünk, amikor a teknősök szigeten lerakott tojásai kikelnek és végignézhetjük ahogy elcsattognak életükben először a tengerig. Erre mondja a Mastercard, hogy priceless. A Waldorf Astoriának erről más a véleménye.
9. Mindez mennyibe kerül?
A luxus nem olcsó, főleg nem, ha a semmi közepén hoz létre egy vállalat olyan körülményeket, amiket egy nagyváros közepén szoktunk meg egy luxusszállodában. Több különleges étterem, egész nap elérhető konyha, koktél bár, újhullámos kávézó. Három éjszakát reggelivel 1,8 millió forintért lehet két főre foglalni egy medencés villában a Waldorf Astoria Seychelles Platte Islanden. Ez ugyanakkor bevezető árnak tűnik, mert a Four Seasons Resort Seychelles ugyanígy három éjszakára reggelivel már 2,5 millió forint két főre.
Disclaimer: A szállásért nem fizettem, a Waldorf Astoria vendége voltam. A cikket nem egyeztettem előre a szállodalánccal, ezzel a feltétellel fogadtam el a meghívást.
The post Kilenc érdekesség, amit nem tudtál a földi paradicsommá alakított lakatlan szigetről appeared first on Forbes.hu.