Edward Chancellor:
The Price of Time – The Real Story of Interest
(Penguin Books, 2023, angol nyelven, itthon is kapható: 6603 Ft) Az egyik legátfogóbb munka, amit pénzről és kamatokról valaha írtak, úgy tudom, tíz évig dolgozott rajta a szerző, aki régi motoros a banki és alapkezelői világban. Régebb óta ismerem, idén márciusban beszélgettem is vele egy izgalmas konferencián, ami a Weekend of Mistakes nevet viselte az Edinburgh-ben levő Library of Mistakesre alapozva. Utóbbit egy másik pénzügyi veterán ismerősöm, Russell Napier professzor alapította és működteti. Nem lehet eleget tanulni a múlt hibáiból, de mindenesetre törekedni kell rá, a könyv, a konferencia, valamint a könyvtár is erről szól(t). (Jaksity György)
Peter L. Bernstein: Tőkepiaci elméletek – A modern Wall Street születése
(Corvina Kiadó, 2011, 2990 Ft)
Bernstein könyve ugyan az 1990-és években íródott (Felcsuti Péter fordításában jelent meg magyarul 2011-ben), de az azt megelőző négy évtized tőkepiaci elméleteinek jó és alapos összefoglalása. A Nobel-díjas közgazdászok, Markowitz, Black, Scholes, Merton és Modigliani felismerései a hozam és kockázat viszonyáról, az opciók árazásáról, a részvények értékeléséről és persze arról, hogy mindezeket a gyakorló befektetők milyen nehezen fogadták el, ma is izgalmas és aktuális olvasmány.
(Korányi G. Tamás)
Lyn Alden: Broken Money
(Timestamp Pess, 2023, angol nyelven, itthon is kapható: 9810 Ft)
Lyn egy fiatalabb generáció képviselője, ingyen elérhető, rendszeres hírlevele kötelező olvasmány, messze az egyik legjobb, pedig sokat olvasok. Könyve a múlt tapasztalataira építve vezeti le, hogyan értéktelenedik el a modern fiat pénz (nemzeti bankok, állami szervek által kibocsátott pénz – a szerk.), miért megállíthatatlan az államok eladósodása, miért kiemelten fenntarthatatlan az USA adósságpályája, és mi lehet a szerepük mindebben a kriptoeszközöknek.
(Jaksity György)
Valcsicsák Zoltán: Álmomban Bhutánban ébredtem
(Oniva Kulturális Kiadó, 2015, már csak e-könyvben kapható: 2852 Ft)
Az utóbbi évtizedben több évet Bhutánban töltő, az országért és lakóiért lelkesedő közgazdász szerző sokoldalúan mutatja be azt az országot, amelyben a GDP-nél fontosabb a GNH (Gross National Happiness), azaz a bruttó nemzeti boldogság mérése és növelése. A fogalom a 80-as években az előző király egyik interjújában szinte véletlenül született meg, ám azóta a félmagyarországnyi, mindössze 780 ezer lakosú ország fejlesztési vezérfonalává vált. (Ebben persze az évi ötvenezer, napi kétszáz dollár illetéket fizető turista és a bőven érkező nemzetközi segélyek is segítenek.)
Izgalmas összevetni a tíz éve íródott könyvet a mai bhutáni valósággal, lenyűgöző a fejlődés (rengeteg autó, magasházak, remek utak és szállodák, iskolák és európai szintű kórház), miközben hordják a tradicionális öltözetet, és tömegek vesznek részt a hagyományos ünnepi szertartásokon. Lehet, hogy működik a GNH-modell? (Korányi G. Tamás – Bhutánból)
Dr. Bíró Szabolcs: Vitaminipar
(Wise Tree, 2024, 5250 Ft)
Kötelező olvasmány, mielőtt a patikában bevásárolunk étrend-kiegészítő vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket, mert ahogy a szerző fogalmaz, ezek 98 százaléka szemét.
(Jaksity György)
Hannah Ritchie: Not the End of the World
(Vintage Publishing, 2024, angol nyelven, itthon is kapható: 5832 Ft)
Érthetően a Factfulness stílusában (Hans Rosling példaképe az írónőnek) mutat számokat a klímaváltozást és általában a környezetszennyezést érintő tévhitekről, és Pareto-jelleggel sorolja fel egyrészt a számszakilag legnagyobb problémákat és a legnagyobb hatású, valóban megtehető lépéseket. (A Pareto-elv szerint cselekedeteink húsz százaléka idézi elő a következmények nyolcvan százalékát – a szerk.) Kimagasló, nem csak jó. (Lakatos Péter)
Kate Raworth: Doughnut Economics
(Random House, 2018, angol nyelven, itthon is kapható: 6847 Ft)
Az év első felében volt egy nagy viselkedésalapú HR-projektünk a Concorde-ban a BeHive Consulting csapatával, akkor szóba kerültek témába vágó szakkönyvek. Ezek nagy részét jól ismertem, 2003-ban megjelent könyvem, A pénz természete önálló fejezetben foglalkozott döntéselmélettel és magatartásalapú pénzügytannal. A „fánk gazdaságtan” hat éve jelent meg, de valahogy elkerülte a figyelmemet, ideje volt elolvasni. (Jaksity György)
Sergei Guriev – Daniel Treisman: The Spin Dictators
(Princeton University Press, 2023, angol nyelven, itthon is kapható: 9024 Ft)
Szavazati joggal rendelkező magyar állampolgároknak kötelező olvasmány, sokszor említik benne Magyarországot nem túl szívderítő társaságban. (Jaksity György)
Moshe Hoffmann – Erez Yoeli: Hidden Games
(John Murray Press, 2022, angol nyelven, itthon is kapható: 8709 Ft)
Ugyan a sokadik nekifutás a Thinking, Fast and Slow (Daniel Khaneman) és a Predictably Irrational (Dan Ariely) tágabb témakörében, de a napi élet tárgyalástechnikáinak és befolyásolásainak jó összefoglalója a játékelmélet logikájából közelítve. (Lakatos Péter)
Paul Dolan: Happiness by Design
(Penguin Books, 2015, angol nyelven, itthon is kapható: 5644 Ft)
Látszólag könnyebb téma, de valójában a legkeményebb: hogyan találjuk meg az örömöt és céljainkat megvalósító feladatainkat a mindennapi életben. Ahogy a múlt hibáiból nem lehet eleget tanulni, boldogságunk keresése és megtalálása is életre szóló feladat.
(Jaksity György)
+1
A Tőzsdemúzeum cikkei
Szakmai szempontból meghatározó olvasmányok voltak az idén elindult Tőzsdemúzeum cikkei, különösen annak a kutatási eredménynek publikálása, miszerint a régi tőzsde, a BÁÉT hozamai ötven éven át (1864 és 1913 között) verték a londoni és a New York-i hozamokat. Eddig azt tudtuk, hogy kontinentális jelentőségű volt a budapesti tőzsde, a bécsinél is jelentősebb áruforgalommal és rengeteg kibocsátóval. De azt nem tudtuk, hogy 8,41 százalékos növekedést produkáltunk, és a GDP 40 százalékát meghaladtuk. Dráma, sőt trauma, hogy ez eltűnt, letűnt, ahogy az is, hogy a BÉT 34 évének első 25 évében valójában semmi sem történt a tőzsde, a gazdaság krémjének utánpótlása érdekében. (Szeles Nóra)
The post Kimagasló, nem csak jó appeared first on Forbes.hu.