A Lysionotus növénynemzetség a Himalájától Kína déli részén és Indokínán át egészen Dél-Japánig terjedő élőhelyén mintegy 35 gyönyörű fajjal képviselteti magát. A fajok fele, 18 virágfaj él Kína Jünnan tartományában, ahol a szubtrópusi karsztvidék rendkívül változatos élőhelyeket teremt számára. A Lysionotus félcserje vagy kúszó félcserje jellegű növény.
A félcserje olyan növényt takar, amelynek van egy fás szárú, évelő, cserjeszerű „központi eleme”, ám ebből évről évre új, lágyszárú hajtásokat hoz. A legismertebb példa erre a levendula.
A Kínai Tudományos Akadémia mutatta be azt, a Taiwania folyóiratban közzé tett felfedezést, amelyből e növénynemzetség eddig ismeretlen tagjára pillanthatunk rá. A faj a Lysionotus cangyuanensis nevet kapta a felfedezése helyszíne, Cangjüan megye után.
A virág epifiton, azaz fákon él, ez esetben másodlagos erdőkben, 1800 méteres magasságban találtak rá. 30-80 centi magasra nőnek a hajtásai, 13 centis levelekkel. A virágos hajtások a levelek tövéből nőnek ki, a virágok maguk 3,5-4 centi hosszúak. Élénk sárga alapszínüket vörösen erezett minta díszíti, amelyek a virág torkába vezetnek.
A növényre 2019 augusztusában bukkantak rá, majd a már ismert fajokkal való részletes összehasonlítás után derítették ki, hogy eddig nem látott fajjal találkoztak. Augusztus-szeptember során virágzik a növény, a felfedezés idején csak épp fejlődésnek indult magtokokat láttak a kutatók.
Eddig két helyen ismert a jelenléte, az egyik helyen egyetlen nepáli éger törzsén találtak egy tőre, a másik helyen pedig 10 tő került elő két hatalmas fa törzséről. Ez azt is jeleneti, hogy a faj adathiányosnak tekinthető, így egyelőre nem lehet megállapítani, mennyire elterjedt, vagy épp veszélyeztetett-e a virág.
The post Kína déli részén él ez az újonnan felfedezett virág first appeared on National Geographic.