Friss Hirek

Kinek árt a leginkább az orosz-ukrán gázvita?

Az orosz állami energiavállalat, a Gazprom január 1-jével leállította az Ukrajnán keresztül haladó földgáz szállítását, mivel a tranzitszolgáltatásra vonatkozó 2019-es egyezményt nem újították meg.

A Testvériség gázvezetékrendszer Ukrajnán át vezet, és így korábban Szlovákia, Magyarország, Csehország, valamint Ausztria, illetve Olaszország is kapott földgázt Oroszországból ezen a csatornán. A Der Standard meg is jegyezte: az intézkedéssel egy 1968 óta létező gázforrás záródott el (jóllehet ennek gyakorlati jelentősége már nem igazán volt Bécs szempontjából, mert az osztrákok fokozatosan leváltak, illetve leválóban vannak az orosz energiaforrásról). Egyébként Ausztria volt az első nyugati ország, amely 57 évvel ezelőtt rákapcsolódott az akkor még a Szovjetunióból induló csőrendszerre.

A Testvériség vezetékrendszer leállítása Magyarországot nem érinti közvetlenül

– mondta a 24.hu-nak Holoda Attila energetikai szakértő, korábbi helyettes államtitkár. „Ukrajna felől ugyanis nem jön orosz gáz 2021. október 1. óta. Ami onnan érkezhet, az csak az ukrán tárolókban korábban letárolt gáz lehet” – tette hozzá. „Nekünk ez igazából nem okoz semmi különösebb problémát, a szerbek felől zavartalanul érkezik a földgáz” – folytatta Holoda, aki szerint a Török Áramlat nevű vezetéken egyelőre orosz földgáz érkezik Magyarországra. Azeri gáz is jöhet hozzánk, legalábbis „papíron lehetséges” ez is – jegyezte meg.

A mostani leállás leginkább a szlovák–ukrán viszonyt élezte ki. A szlovákok a gáz árának emelésétől tartanak, ami a 2025-öt amúgy is jelentős megszorításokkal kezdő Fico-kormánynak a legrosszabbkor jön. Robert Fico miniszterelnök december végén Moszkvában járt, és tárgyalt az orosz elnökkel. Ezután megfenyegette Ukrajnát: amennyiben leállítják a gázszállítást, akkor Szlovákia az Ukrajnába irányuló szlovák áramszállítást szünteti meg. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezt a kijelentést úgy minősítette, hogy Szlovákia „második energiafrontot” akar nyitni orosz ösztönzésre Ukrajna ellen, amit Pozsony visszautasított. A pozsonyi külügyminiszter, Juraj Blanaj azt is cáfolta, hogy szövetség jött volna létre Vlagyimir Putyin és Fico között.

rtem Geodakyan / POOL / AFP Vlagyimir Putyin orosz elnök kezet fog Robert Fico szlovák miniszterelnökkel a 2024. december 22-i moszkvai tárgyalásuk előtt.

Az ukrán energiaügyi miniszter, Herman Haluscsenko blöffnek minősítette Fico kijelentését az áramembargóról, és kijelentette: Kijev Szlovákia nélkül is tud vásárolni áramot – például Lengyelországtól és Romániától. Varsó rögtön fel is ajánlotta a segítségét, ígéretet téve, hogy szükség esetén pótárammal látják el Ukrajnát.

Vlagyimir Putyin a Ficóval való találkozás apropóján azt állította: azzal, hogy Ukrajna nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó, 2024 év végén lejáró megállapodást, az

őt etető kézbe csíp bele.

Ugyanis Európát bünteti azzal, hogy lezárja a gázszállítási szerződést – fűzte hozzá.

The post Kinek árt a leginkább az orosz-ukrán gázvita? first appeared on 24.hu.


Exit mobile version