A Yale Egyetem számolt be arról a kutatásról, amely a Nagy Vörös Folt (NVF) méretcsökkenésére talált magyarázatot. Az Icarus folyóiratban publikált eredményekben földi időjárási modell segítségével sikerült okokat találni a jó ideje tapasztalt jelenségre.
A NVF igen jelentősen összement, míg a 19. század végén még 40 szélességi fokot fogott át a hossza, addig jelenleg csupán 14-et, a szélessége eközben nagyjából állandó maradt. E méretcsökkenés az egyik a számos rejtély közül, ami körbeveszi ezt a különleges óriásvihart.
A kutatók most azt vizsgálták meg, miféle hatásuk van a NVF közelében lévő kisebb, rövid életű viharoknak a nagy örvényre. Egy bolygók légkörére korábban kifejlesztett modell segítségével 3D szimulációkat készítettek. A szimulációk egy részében szerepeltek a kisebb viharok is, míg egy másik részében ezeket egyáltalában nem számították bele a modellezésbe.
Az összehasonlítások azt mutatták, hogy amikor voltak kis viharok, akkor azok erősítették a Nagy Vörös Foltot, és hozzájárultak annak növekedéséhez, amikor viszont nem szerepeltek a modellben, akkor a NVF gyengült és zsugorodott. Ez a kutatók szerint azt jelenti, hogy a kisebb viharok szabályozzák a NVF méretét.
A kutatók a földi időjárásban sajnos már általunk is megismert hőkupola vagy blokk jelenségéből indultak ki. Ezek a hosszú élettartamú magas nyomású rendszerek gyakran alakulnak ki a közepes szélességeken, amint a nyugatias futóáramlat kanyarulatai közrefogják a trópusok felől felboltosuló magas légnyomású területeket. Egy ilyen keserítette mintegy két héten át a 40 fok közeli hőmérsékletekkel hazánk lakóinak életét is 2024. júliusban.
Ezeknek a jelenségeknek igen nagy szerepük van a tartós hőhullámok és aszályos időszakok kialakulásában itt a Földön. Az efféle rendszerek élettartamát ahhoz kötik, hogy miként lép kapcsolatba a közelében lévő kisebb, átmeneti időjárási mechanizmusokkal, magas nyomású örvényekkel, anticiklonokkal.
A kutatók szerint, amikor a Jupiter légkörében játszódnak le ezek a folyamatok – vagyis a hatalmas anticiklonális Nagy Vörös Folt és a környező kisebb örvények közti interakció, akkor a NVF, hasonlóan a földi hőkupolákhoz, növekedni tud. Ha viszont hiányoznak a környezetéből azok a kisebb rendszerek, amelyekkel összekapcsolódhatna, akkor zsugorodik.
A Jupiter időjárásának vizsgálata ezúttal ahhoz is hozzájárult, hogy jobban megértsük a földi időjárás egyes jelenségeit.
The post Kis viharok elfogyasztásával maradhat életben a Nagy Vörös Folt first appeared on National Geographic.