Friss Hirek

Kiváló búvár téli madarunk

A téli madarászások elmaradhatatlan helyszíne a Balaton. Nehéz rangsorolni a madármegfigyelés szempontjából kiváló helyeket, számomra mégis Tihany a legjobb és egyben a legszebb pont.

Kellemes parti szakasz és bőséges látvány tárul szemünk elénk. Nem csak a madárritkaságok vonzanak, bőségesen melegíti a lelket a szárcsák hatalmas tömege, a messze bent, a vízen ringatózó kontyos- és kercerécék grandiózus csapata.

Elengedhetetlen kellék az állványra helyezett teleszkóp és persze a jó fényviszonyok, ami azért télvíz idején nem mindig adatik meg. Pár napja ott jártamkor négy örvös bukó (Mergus serrator) kápráztatott el Sajkodnál.

Téli vendég nálunk, költőterülete Izlandon, a Skandináv-félszigeten, a Balti- és az Észki-tenger partvidékein található. Kelet felé Kamcsatkáig és a Kurili-szigetekig terjed, Alaszkában és Kanadában az Alaszkai-öböl és a Nagy-tavak sávjától északra költ.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

Sűrű növényzet közé, sziklák rejtekébe, fatuskók tövébe meredek partok üregeibe építi meg fészkét száraz varból, fűszállakból, amelyet pehelytollaival bélel ki. Költési ideje április végétől júliusig húzódik el, hét-tizennégy tojást rak. A tojó több mint egy hónapig melengeti azokat, a fiókák több mint hatvan nap után válnak önállóvá.

A költőterületén a táplálékát a pikó- és gébfajok, egyéb halfajok, lazac, angolna, vajashal jelenti. Olykor rákfajokat és vízi rovarokat is fogyaszt. Egy alkalommal huszonnyolc centiméteres angolnát is leltek a gyomrában.

Nevéből eredendően kiváló bukó.

A táplálékát nagy mélységre bukva, erősen fogazott, különleges csőrével fogja meg.

Magyarországon természetvédelmi oltalom alatt áll, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

The post Kiváló búvár téli madarunk first appeared on National Geographic.


Exit mobile version