Friss Hirek

Kokaincápák úszkálnak Rio partjainál

A Science of The Total Environment folyóiratban látott napvilágot nemrégiben az a brazil kutatási eredmény, amelyben a Rio de Janeiro partjainál úszó cápák szöveteiben talált kokainról számoltak be. Nem ez az első alkalom, hogy hasonló vizsgálati eredmények születtek, egy éve floridai cápáknál találtak hasonló szennyező anyagokat. Azonban, míg a floridai cápák a csempészek által elhajigált kábítószerhez jutottak hozzá a vízben, addig a riói cápákat a szennyvízzel érkező kokain és annak maradványa mérgezték. A kutatásról a Science számolt be.

A kokaint és bomlástermékét a Rhizoprionodon lalandii nevű cápafaj 13 kifogott példányának izmaiban és májában is kimutatták, az izomban volt nagyobb mennyiség, és a nőstényekében több, mint a hímekében. Bár kokaint a világ számos pontján kimutatnak a szennyvizekben, Rióban feltehetőleg közvetlenül azokból a laborokból jut elsősorban a tengerbe, ahol finomítják. Emellett persze a szerhasználók szervezetéből kiürülő maradványokból, valamint a dílerek által eldobált csomagokból is kerülhet az óceánba.

Cápa, szennyvíz, drog és drogszármazék
Forrás: Science of the Total Environment

E cápák a partok közelében töltik egész életüket, így közel vannak az emberi eredetű szennyeződésekhez is, vagyis ideálisak arra, hogy megvizsgálják, vajon felhalmozódik-e a szervezetükben a drog. Az érintett cápák fiatalok voltak, átlag 52 centisek, és akár a vízből közvetlenül, akár a zsákmányaikat jelentő halakból felvehetik a kokaint.

Mivel a fajt egyébként halásszák is (emberi fogyasztásra), ezért kis halászhajók zsákmányából vettek mintát a szakemberek. Minden egyes vizsgált cápa pozitív volt, és volt olyan, amelynek szervezetében 100-szor nagyobb mennyiséget mutattak ki, mint eddig valaha bármilyen vízi élőlényből.

A cápák esetében a májban termelődő, és a petesejtek anyagához szükséges vegyület termelését gátolhatja a kokain. A kifogott cápa nőstények vemhesek voltak, ám az nem világos, hogy az magzatokra miféle hatása lehet a kokainnak. Azt sem tudják a szakemberek, hogy vajon a cápák viselkedését befolyásolja-e a kokain.

Ismert viszont, hogy mérgező hatású a puhatestűekre, a csontos halakra, rákfélékre, de ennek ellenére csak kevés vadon élő halat vizsgáltak eddig az illegális drogok kapcsán. A brazil kutatók szerint azonban a cápák, mint csúcsragadozók jelzőfaj lehetnek, és a segítségükkel kideríthető, hol kerül a tengerbe illegális drog. Fontos azt is hozzátenni, hogy e fajt előszeretettel használja a brazil konyha, és ha magas a szervezetük kokaintartalma, akkor ez a halfogyasztókra is negatív hatású lehet.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Kokaincápák úszkálnak Rio partjainál first appeared on National Geographic.


Exit mobile version