Kolumbiai kávé a Szerb utcában

Kolumbia fővárosától, Bogotától kilencven percre, a Zipacón-hegység vonulatai között, egy trópusi köderdőben bújik meg a kávévilág egyik legizgalmasabb ültetvénye, a La Palma & El Tucán. Ez a farm klímáját és gazdálkodási modelljét tekintve is párját ritkítja, nem nagyipari termelésre, hanem kísérletezésre, kis volumenű értékesítésre rendezkedett be.

A világ baristái sorban állnak, versenyeken ebből a kávéból főzni nagyban megdobja az esélyt a győzelemre. Nem sok partnerüknek szállítanak rendszeresen a termésből, Magyarországon egy kis családi kávézó az egyik, akivel mégis összeálltak.

Specialty kávézóból Dunát lehet rekeszteni Budapesten, a belvárosban szinte egymást érik az üzletek. Kezdetben ezek a kávézók szolgáltak randihelyszínül két kávérajongónak, Viszneki Viviennek és Haddad Nassimnak.

Megismerkedésük után együtt kutatták az új ízeket, és kávézós szenvedélyük az összeköltözésük után sem csillapodott. Nassim egyre-másra szerzett be egyre komolyabb gépeket és eszközöket, élvezték, hogy mind mélyebbre jutnak a kávézás rejtelmeiben. Maguktól talán nem gondoltak volna arra, hogy kávézót nyissanak, de egy barát me­g­győzte őket, hogy ha már ennyi időt és energiát fordítottak a kávézás kiismerésébe, egy kávézó elindítása már csak egy lépésre van. Egy héttel később aláírták a bérleti szerződést a Szerb utcai kis üzlethelyiségre. Öt évvel ezelőtt így indult a Vivina’s Café & Roastery.

Bár vendéglátós tapasztalatuk nem volt, sikerült jó áron kibérelniük az ingatlant. Nyolcmillió forinttal indultak el, megtakarításból, illetve családtól, barátoktól kapott kölcsönből állt össze. „Úgy voltunk vele, csináld magad projekt, ha elbukjuk, akkor sem adósodunk el életünk végéig” – mondja Vivi.

A rajtot nehezítette, hogy három hónappal a nyitás után megjelent a covid. „Az első két évben nem volt semmi profitunk.” A költségeket sikerült leszorítaniuk azzal, hogy nem volt alkalmazott, mindent ők csináltak, közben képezték magukat. Hogy mennyire komolyan vették az önképzést, jól mutatja, hogy két évvel később megnyerték a nemzetközi The Barista League budapesti versenyét, és innentől nemcsak az ismertségük, de a nemzetközi kapcsolataik is megerősödtek.

„Vivi és Nassim nemcsak üzleti partnerek, de szenvedélyes kávéfogyasztók is. Figyelemre méltó erőfeszítéseket tesznek, hogy megértsék és értékeljék a kávészem útját a farmtól a csészéig” – mondja a Forbes.hu-nak Angélica Garrido, a La Palma & El Tucán kávéját exportáló Equation Coffee munkatársa. A teljes sztorit keresd a Forbes.hu-n!
Írta: Nagy Zsolt

Nagyobb nevekre is mondott már nemet, mint Miley Cyrus


Ha valakitől, hát az Emmy-díjas magyar operatőrtől, Rév Marcelltől érdemes megkérdezni, neki mit jelent a szabadság. És nem csak azért, mert a magyar filmtámogatási rendszeren kívül készült el régi barátja, Szimler Bálint első nagyjátékfilmje, a magyar oktatás – és közhangulat – helyzetét feldolgozó Fekete pont. Ki tudja, milyen nemzetközi munkákra és mekkora pénzekre mondhatott nemet, csak hogy helyette idejöhessen Los Angelesből, és ő fényképezhesse a filmet. Na, ez az igazi szabadság!
Kérdezett: Vaszkó Iván

Nekem nem a pénzre van szükségem, hanem a játékra


Sokan kritizálják, de ennél sokkal több rajongója van, és nem csak azok, akiknek véletlenszerűen osztogatott utcán tabletet, PS5-öt vagy iPhone-t. Miért úgy adakozik, ahogy? Mennyit költ jótékonyságra? Mit mondott neki a huszonéves fia, amikor elvállalta a Nagy Őt? Nem tett rosszat a műsor az üzletnek, a Crystal Nailsnek és a Luxoyának? Mit csinál minden évben egyszer egy svájci magánklinikán, ahol akár több tíz millió forintot is otthagy? Mit ér Jákob Zoli, az egyik legértékesebb magyar celeb a tűzpiros Ferrarija nélkül?
Kérdezett: Kis Judit

Kiégett a Kifli csúcsán, váltott, most 300 milliárd forint befektetésért felel


Tavaly kimerült a Kifli.hu főnöke, otthagyta a céget, és Prágáig ment, hogy kipihenje magát. Mire elkezdett unatkozni, korábbi főnöke (nem mellesleg szeptemberi címlaposunk), Tomáš Čupr becsekkolt nála egy visszautasíthatatlan ajánlattal. Így lett Klekner Péter kapucnis CEO-ból befektetőmágnás, akinek nemcsak 800 millió euróért, de egy csapatnyi agyért is felelnie kell. Mit jelent ma főnöknek lenni, és amúgy ki törődik a főnökkel?
Kérdezett: Vaszkó Iván

The post Kolumbiai kávé a Szerb utcában appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed