Friss Hirek

Kovács Kokó István: A Sztárbox kifejezetten jót tett a sportágnak

Bő két hónapja választották meg elnöknek, azóta már túl van egy magyar bajnokságon. Milyenek az első benyomásai, akadnak tehetségek, van még potenciál a magyar ökölvívásban?

Az ob-n – de említhetném a tavaly heteken át zajló Hell Boxing Kings-sorozatot is, ahol a négy sportolói kategóriában háromban is remek mérkőzésekkel jutottak be a magyar bunyósok a döntőbe – azt láttam, hogy van egy csomó 19–22 év közötti tehetségünk. Olyanok, akik koruknál fogva a jelenben még akár korosztályos versenyeken is indulhatnának, de akiket négy év alatt el lehet menedzselni a 2028-as olimpiára. És fontos, nem csak kijutni kell Los Angelesbe, hanem az éremszerzés a cél.

Erdei Zsolt Sydney-ben szerzett bronzérme óta, azaz 25 éve erre nem volt példa. Hovatovább két évtizeden át az olimpiai kvalifikáció is keveseknek sikerült. Nem túl merész kijelentés ez?

A ringben az látszik, hogy ugyan nincs több tucatnyi elit bunyósunk, de az anyag rendelkezésre áll. Hámori Luca, Kovács Ricsi, Akhilov Pilip már Párizsban is bizonyított. Kovács Kruzitóban, Gémesi Leventében, Oláh Leventében, Kiss Leventében és még sorolhatnék pár nevet, benne van a potenciál. Az ob-n kifejezett értéknek láttam azt is, hogy nem csak egy-két klubra tudunk támaszkodni, hiszen Nyíregyházától Kőszegig az ország szinte minden szegletébe vittek haza bajnoki érmet. Budapest egyértelműen a legerősebb régiónk. Kőbányán, a Vasasnál, a BVSC-nél és a Honvédban kifejezetten színvonalas műhelymunka zajlik, tele vannak a termek fiatalokkal.

A Sztárbox kifejezetten jót tett a sportágnak. Nem lehet összehasonlítani, hogy a műsor első évada előtt hányan bokszoltak, és azóta hogyan gyarapodott az új jelentkezők száma. A budapesti Mikulás Kupán 155 nyolc és tizennégy év közötti gyerek mérlegelt. Ez egy ilyen kis pofonparti esetében óriási szám.

A korosztályos magyar bajnokságokon nagyon régen indultak annyian, mint tavaly. Ami viszont meglepett, hogy olyan régi nagy bokszvárosok, mint Salgótarján vagy Miskolc és környéke, egyelőre nem tud a ’80-as, ’90-es évekre jellemző aktivitást felmutatni.

Hiába a sok tehetség, ha a korábbi évtizedek és a jelen példái is azt bizonyítják, 18–19 éves kor után ökölvívásban az átlagosnál nagyobb a sportágelhagyás. A kivételek, akik maradnak, a bunyó mellett a megélhetésük miatt dolgozni kényszerülnek – gyakran az éjszakában –, jobb esetben profinak állva váltják aprópénzre a tehetségüket.

Való igaz, 1988–91 között egy kötödében magam is naphosszat pakolgattam a súlyokat a körkötőgépekre. Előfordult, hogy egyszerre három munkahelyem volt, és közülük csak egy sportállás, ahova nem kellett bejárnom. Három hónappal Atlanta előtt hagytam abba az aPlussz Informatika nevű számítástechnikai cégnél a négyórás marketinges munkámat. Mindezt azért, mert a ’90-es évek elején összeköltöztem a menyasszonyommal, aztán ’94-ben megszületett a fiam, a megélhetéshez pedig többre volt szükség, mint amiből a Vasastól kapott pár ezer forintos fizetésből meg a szövetségtől érkező havi kétezer forintos nemzetközi kalóriapénzből futotta. Viszont be be kell látni, azóta a sportág iszonyatos sebességgel fejlődött, egyre több ország, egyre több sportolója között sokkal kiélezettebb a verseny. Napi két edzés mellett ma már nem lehet állást keresni, pláne az éjszakában dolgozni – Kovács Ricsi egyébként tanár, aktívan tanít, talán ő a kivétel, aki erősíti ezt a szabályt. Elnökként senkitől sem követelhetek áldozathozatalt, minőségi munkát Los Angelesig, ha közben nem tud megélni. Az új elnökségnek ezért kifejezett feladata, hogy akiben fantáziát lát, annak megteremtse, hogy csak az ökölvívásra kelljen összpontosítania. Ezért élvezett prioritást ez a kérdés a költségvetés tervezésnél.

Mohos Márton / 24.hu

Apropó költségvetés. A sportágban az utóbbi években balhé balhét követett, a vezetésben folytonos belháború zajlott. A 2023 novemberében még regnáló elnökség, mielőtt feloszlatta önmagát, még ügyészségi vizsgálatot kért az elnök ellen. Önök is teljes körű átvilágítással kezdtek, ahol kiderült egy s más. Mit örökölt?

Ha annyit mondok, hogy a 2024-es évre nem rendelkezett a sportág elfogadott költségvetéssel, akkor azt hiszem, kellőképpen érzékeltettem, milyen pénzügyi és működési állapotban vettük át a szövetséget. Azonban nem feladatom a múlt megítélése, sem a minősítése. Minden energiámmal a jövővel szeretnék foglalkozni.

The post Kovács Kokó István: A Sztárbox kifejezetten jót tett a sportágnak first appeared on 24.hu.


Exit mobile version