Friss Hirek

Különleges madárkórust hallhatunk télen

Apácatorna határban telepített akácosokkal ölelve megmaradt egy csodaszép erdőfolt, amely őrzi a régi meanderező Torna-patak árterének egy kis emlékét. Szegélyében kökény és galagonyabokrok roskadoznak a terméstől, e vidék a régvolt legelők tanúja.

A téli szezonban szép számmal érkeztek szőlőrigók (Turdus iliacus) északról Magyarországra. Vegyes rigócsapatban dézsmálják a természet kínálta vörös és hamvas kék bogyókat.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

Gyakran keveredik a fenyőrigók csapatai közé. A legkisebb európai rigófaj, könnyen felismerhető határozott fehér szemöldöksávjáról, markánsan foltozott alsótestéről és oldalán rozsdabarna színezetéről.

A repülő madár fontos ismérve, hogy szárnybélése szintén rozsdás színezetű. A szőlőrigók éjszaka is vonulnak, a csendes estéken gyakran hallani magas „szrrííí” hangjukat a városok és falvak felett is.

Igazi fészkelő hazája Európa északi felén található, azonban szórványos költ a szomszédos országokban is. Határainkhoz legközelebb a szlovákiai Késmárk közelében jegyezték fel a költését az ornitológusok. Ennek következtében nincs kizárva, hogy fészkel hazánk területén is, csak eddig még nem találták meg a magyarországi szakemberek.

A téli itt tartózkodása idején a fő tápláléka az ostorfa bogyója, a tűztövis a madárberkenye és a galagonya termése. Az Alföld ezüstfaligeteiben is gyakran megfigyelhetők fenyőrigók csapatában mozogva, itt az ezüstfa bogyóit fogyasztják.

Különösen az esős napokat követően megfigyelhetjük a talajon keresgélve is. Ekkor fekete rigóhoz hasonlóan a száraz faleveleket csőrével odébb hajigálva csigák, giliszták és rovarok után kutat. Az izlandi kertekben költési időszakban úgy keresgélnek a városi parkok gyepén, mint nálunk a fekete rigók.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

A vonuló példányok mennyiségi viszonyai egy-egy területen a különböző években erősen változhat. A Magyarországon telelő példányok a tél második felében – mikor enyhébbre fordul az időjárás – gyakran kórusban énekelnek.

Ilyenkor már messziről hallható, amikor a több tucatnyi madár együtt dalol a fa koronáján ülve.

Védett faj, amelynek az értéke 25 ezer forint.

The post Különleges madárkórust hallhatunk télen first appeared on National Geographic.


Exit mobile version