Egy osztálykirándulás alkalmával, mint kísérő szülő mentem el lányomék osztályával szőlőt metszeni a Ság hegyre. És bár a somlói borok nagy kedvelője vagyok – szégyen vagy nem –, de fogalmam sem volt, hogy a juhfark ásványos nedűje nem csak a Somló és a Kis-Somló hegy szőlőiből készülhet, hanem bizony a Ság hegy is Magyarország legkisebb borvidékének része.
A tanúhegy közel 5 millió éves, a Balaton-felvidéki tanúhegyek legnyugatibb tagja, Vas vármegye keleti részén, a Kemenesalja sík vidékéből Celldömölk határán magasodik. Így jutottam el ebbe az alig tízezer fős kisvárosba, ami egy igazi ékszerdoboz és nem mellesleg fontos szakrális emlékhely is.
A település ősi, központi magja, a dömölki bencés apátság, amit a török hódoltság alatt leromboltak. Már a dömölki apátságot is Szűz Mária tiszteletére szentelték, a mai napig megtapasztalható Mária kultusz tehát erre az időre vezethető vissza. Az évszázadok során búcsújáróhellyé vált apátságban egészen a 16. századig éltek szerzetesek. A templom romja ma is látható a település Pórdömölk nevű, nyugati szélén.
A 18. században visszatértek a szerzetesek és létrehozták Kis-Máriacellt. Koptik Odó bencés szerzetes nevéhez fűződik a dömölki apátság újraélesztése, aki az ausztriai Máriacellből magával hozta az ottani kegyszobor hiteles másolatát és a régi pápai országút mellett épített fel egy fakápolnát és abban helyezte el.



14 fotó
A kápolna mellett egy kutat is ásatott Odó apát. A munka közben a kút szájából egy nagy kő esett a mélyben dolgozó kőműves fejére, de csodás módon túlélte a balesetet és felgyógyult. Ezt követően zarándokok ezrei érkeztek a kegyszobornak otthont adó fakápolnához, ahol – a feljegyzések szerint – további gyógyulások és imameghallgatások történtek. A zarándokok számának folytonos növekedése arra ösztökélte Koptikot, hogy új templomot építsen. Az új búcsújáróhely kegytemplomának építését 1747 tavaszán kezdték el. A következő év őszén pedig már állt az új templom, s benne a kápolna a kegyszobor számára. A kegyszobornak otthont adó kápolnáról kapta a település német mintára a ‘Cell’ (“Zell”) előtagot, amely németül Kleinmariazell, vagyis Kismáriacell.
A Mária szobor ma is látható a barokk templomban és ünnepi alkalmakkor lila ruhába öltöztetik fel.
A templom mellett található a bencés apátság egykori, felújított épülete, amelyben zarándokszállásokon fogadják a vendégeket, hiszen Celldömölk része a Mariazelltől Csíksomlyóig tartó Mária zarándokútnak. Az osztály is itt kapott szállást, ami egy nagyon szép, jól felszerelt turistaszállás.
A templomban tett látogatáskor megnézhettük a kincstárat, ahol két nagyon érdekes tárgyat is kiállítottak: itt őrzik azt a bizonyos követ, ami a kútásó fejére esett és egy Szent Márton ereklyét, a köpenyének egy darabját.
Ezt az ereklyét nem is olyan régen, 2016-ban fedezték fel a kincstárban az ereklyetartó hátoldalán található felirattal és a vörös, hitelesítő pecséttel. Ehhez az ereklyéhez pedig kötődik a pannonhalmi levéltárban egy hitelesítő okirat is a következő szöveggel: „…particulam ex veste S. Martini Episcopi Conf.” Ami azt jelenti, hogy Szent Márton püspök és hitvalló ruhájából/köpenyéből egy darabot őriznek. Még ebben az éveben egy új, modern ereklyetartót készítettek és abban helyezték el a szövetdarabot – ez látható képünkön is.
Aki még nem járt ezen a vidéken, mindenképp érdemes több napot is eltöltenie Celldömölkön és a szakrális kalandok után felkeresni a Ság hegyet, megnézni a krátert, a szőlőket és fürdeni egyet a település termálfürdőjében. Az estéket pedig bearanyozhatja néhány pohár bor, a vulkanikus talaj különleges ízélményével.
(Forrás: wikipedia, CELL-TV, Természetjáró, Zsámbéky Mónika: Szent Márton ereklyéi Magyarországon)
Dunapatajon egy magtárból építettek álomszép templomot, de bemutattunk öt különleges, alig ismert magyar templomot és az egyetlen kocsmát az országban, ami templomépületben működik.
The post Kútásó fejére esett kő a celldömölki templom szakrális alapja first appeared on Sokszínű vidék.