A szobanövényeket nagyon sokan kedvelik. Ezek a növények nagyon szépek, és kiváló díszei lehetnek a laskásunknak. Sokan hobbiként tekintenek a szobanövényeikre, hiszen valóban nagyon jó időtöltés lehet akár idősebb korban is a virágainkat ápolni és gondozni. Azonban a szobanövényeknek nemcsak dekorációs szerepük lehet, hiszen egyik-másik nagyon pozitívan hat az egészségre, mégpedig oly módon, hogy hatékonyak a levegő megtisztításában, a levegőben található szennyezőanyagok kiszűrésében, amelyek rossz esetben az emberi szervezetbe kerülve sok-sok betegség okozói is lehetnek.
Nagyon sokféle szennyezőanyag megtalálható a lakásokban. A festékekben, lakkokban például jelen van a triklór-etilén. Egyéb káros anyagok, amelyek a szoba levegőjébe kerülhetnek: formaldehid, xilol, benzol, ammónia, kén-dioxid, hogy csak néhányat említsünk.
A szobanövények fotoszintézisnek nevezett folyamatot használnak a beltéri levegő megtisztítására. Amikor belélegezzük az oxigént, kis idő elteltével szén-dioxidot lélegzünk ki. A növények pedig pont ellenkezőleg: szén-dioxidot vesznek fel, és oxigént bocsátanak a levegőbe. A növények képesek felszívni a környezetünkben található toxikus anyagokat is, például az illékony szerves vegyületeket, mint amilyen a benzol, a formaldehid vagy éppen az ammónia. Vannak olyan növények, amelyeknek ehhez a folyamathoz sok fényre van szükségük, de olyanok is léteznek, amelyek szűrt fénynél is nagyon hatékonyak a levegőtisztításban.
Léteznek azonban olyan szobanövények, amelyek nagyon jól meg tudják tisztítani a szoba levegőjét, ilyen például a liliom. Ez a virág a benzolt, az ammóniát és a formaldehidet is el tudja távolítani a levegőből. A liliom szereti a napfényt és a párás környezetet, így a fürdőszobában is nagyon jól fogja érezni magát. Azért is érdemes elhelyezni a fürdőszobában, mert nagyon hatékonyan képes kiszűrni az illékony szerves vegyületeket a kozmetikumokból, a hajlakkokból, a tisztítószerekből és az öblítőkből.
A bambuszpálma is sokféle szennyező anyagot képes felszívni: formaldehid, xilol és benzol. A pálma magasra is megnőhet, nagyon sok fényt igényel, így érdemes ablak közelébe helyezni ezt a szobanövényt.
A százszorszép is hatékony a beltéri levegő megtisztításában. Elsősorban a formaldehidet és a benzolt tudja magába szívni. Ez a szobanövény még a hangulatot is javítja, már csak a látványa is jókedvre derít bennünket. Nem igényel sok törődést, szereti a mérsékelt napfényt.
A krizantém is egy csodálatosan szép virág. A beltéri levegő sokkal tisztább lesz abban a helyiségben, ahol ezt a növényt csodáljuk. A krizantém megtisztítja a levegőt az ammóniától és a benzoltól is. Azonban azok számára, akik allergiásak a százszorszépek családjába tartozó növényekre, nem éppen a legjobb választás.
A dracéna lehet a legjobb választás, ha a cigarettafüstben és a tisztítószerekben található káros vegyi anyagokat szeretnénk kiszűrni a levegőből, illetve a lakkokban és festékekben található formaldehid kiszűrésére is nagyon hatékony. A dracéna magasra is megnőhet, így biztosítsunk számára megfelelő cserepet és életteret.
Az Aloe vera nevű gyógynövény csak kevés gondoskodást igényel. Legfőképpen a formaldehidtől és a benzoltól szabadítja meg a szoba levegőjét.

