Lehet, hogy a Földnek is volt gyűrűje

Naprendszerünk nagy bolygóinak ma is van gyűrűje, egyes elméletek szerint a Marsnak is lehetett, így felmerül, hogy vajon a Föld kimaradt-e ebből. Egy újonnan, az Earth and Planetary Science Letters  folyóiratban közzé tett kutatási eredmény szerint nem. A Monash Egyetem kutatói arra utaló bizonyítékokat találtak, hogy az ordovícium időszak közepén törmelékgyűrű foghatta körbe a Földet.

Az ötlet érdekességképpen már felmerült sok évvel ezelőtt egy művészben, aki igen látványos videót készített erről, valós fizikai adatok alapján.

A valóság azonban egész más lehetett. Mintegy 466 millió évvel ezelőtt bolygónk felszínét számtalan becsapódás érte, mégpedig az Egyenlítő környezetében. Ez annak fényében különösen furcsa, hogy a bolygónk kontinenseinek 70 százaléka ebben az időszakban e térségtől távol esett, ez pedig megmagyarázhatatlan anomália, amelyre magyarázatot kerestek a szakemberek.

A kutatók 21 becsapódás elhelyezkedését vizsgálták meg, és arra jutottak, hogy egy, a Földhöz túl közel kerülő nagyobb aszteroida állhatott a háttérben. Ahogy az égitest a Föld Roche-határvonalát elérte, feldarabolódott, és a darabkák gyűrűként bolygónk körül keringtek egy ideig.

Így lesz gyűrű egy, a Roche-határon átlépő égitestből.
Forrás: Wikimedia Commons

A Roche-határ az a képzeletbeli vonal, amelyen belül a bolygó vagy csillag gravitációja az árapályerők révén szétszaggatja a túl közel került égitestet és törmelékgyűrűt hoz létre. E vonalon kívül keringhetnek csak egy bolygó holdjai is emiatt. A határvonal elhelyezkedése függ a kérdéses égitestek sűrűségétől is.

A szárazföldek elhelyezkedése az ordovíciumban.
Forrás: Wikimedia Commons

„Néhány millió éven keresztül e gyűrű anyaga fokozatosan a bolygónkra hullott, ezzel a becsapódások olyan csúcsidőszakát hozva létre, amelynek a geológiai nyomait ismerjük” – mondta Andy Tomkins professzor, a kutatás vezetője. „Az ebben az időszakban képződött üledékminták is rendkívüli mennyiségű meteorit eredetű anyagot tartalmaznak.” A kutató hozzátette, igazán csak e helyzet éghajlati hatása az, ami izgalmassá teszi a gyűrűt.

Ilyen lehetne egy gyűrűrendszer látványa a felszínről
Forrás: Kevin Gill CCBY 2.0

Ebben az időszakban egy jégkorszak (445-443 millió éve) is kialakult, a kutatók pedig úgy vélik, a gyűrű olyan árnyékot vethetett bolygónkra, ami jelentősen hozzájárult a lehűléshez. (Fontos tudni, hogy a kontinensek ekkor szuperkontinensként a déli sarkvidéken és ennek közelében zsúfolódtak össze.)

Bolygónk elmúlt 500 millió évének ez volt a leghidegebb időszaka. „Attól az elképzeléstől, hogy még egy gyűrűrendszer is hatással lehetett bolygónk globális hőmérsékletére, még komplexebbé válik, hogy miféle Földünkön kívüli események szólhattak bele az éghajlatunkba”

Egy olyan ordovíciumi kráter maradványa, amelyet könnyen felismerhetünk. Lac de Couture-kráter Kanadában. A mélyedést tó tölti ki. (műholdfelvétel)
Forrás: Wikimedia Commons

A becsapódások az égitestek felszínét alapesetben egészen összevissza érik, ezt jól látjuk a Hold vagy a Mars felszínén. A kutatók most számításokkal ellenőrizték, hogy a Földet az ordovícium e szakaszában ért becsapódások elhelyezkedése mennyire nevezhető szabályosnak vagy összevisszának.

Ehhez a krátereket megőrizni képes korabeli szárazföldek nagyságát számolták ki. Mivel bolygónk felszíne folyamatosan alakul, ezért az ősmasszívumokat, vagyis olyan térségeket vettek alapul, amelyeket a geológiai folyamatok megkíméltek.

Az ordovícium becsapódásai (színes pontokkal) a korabeli szárazföldeken. Az árnyalatok a területek mozgását jelölik, 647-450 millió év közötti időszakban.
Forrás: Earth and Planetary Science Letters

Kihagyták azokat, amelyek jég vagy üledék alatt rejtőznek (így nem vizsgálhatók), és azokat, amelyek a tektonikai aktivitás miatt megváltoztak. Végül leszűrték, hogy az alkalmas területek mely része volt az ordovíciumban az Egyenlítő környezetében.

Az így kapott eredmény a szárazföldek kb. 30 százalékát tartalmazta, azonban az összes ekkori becsapódás csakis e helyeket érte. Ez azt jelenti, hogy a becsapódások nem összevissza érték el a felszínt, hanem kimondottan az egyenlítői területek köré csoportosulva.

Mivel a gyűrű csak az Egyenlítőnél foghatta körbe bolygónkat, ezért a kutatók úgy vélik, a rendkívül fura elhelyezkedésű becsapódásokat jól magyarázza, hogy ebben a korban egy törmelékgyűrűnk volt. A kutatók szerint ez azt a kérdést is felveti, hogy bolygónk távolabbi múltjában is fennállhattak hasonló helyzetek, és egy ilyen gyűrűnek akár az élet fejlődésére is lehetett hatása.

Ezeket a réges-régi krátereket persze nehéz megismerni, felismerni. A legtöbbről csak geofizikai mérések alapján tudunk, vagyis nem láthatunk a földfelszínen szép kerek mélyedéseket, többet geológiai fúrások során fedeztek fel. Épp ezért a kormeghatározásuk is nehéz, de persze nem lehetetlen.

Sok mérés alapján születtek azok a kormeghatározások, amelyek szerint a vizsgált kráterek az ordovícium érintett időszakában keletkeztek. A méréseket időnként a szerencse is segítette (pl. folyó vájta és tette hozzáférhetővé a kőzetrétegeket – lásd a fenti videóban), máskor azonban mélyfúrásokkal lehetett mintát venni a kráterekből. Bár az elképzelés kapcsán számos kérdés felmerül, a krátereket eléggé biztos pontnak tekinthetjük. Igazán nagy előrelépést az jelentene, ha sikerülne az ezeket létrehozó becsapódó égitestek anyagát, összetételét megállapítani, összehasonlítani.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Lehet, hogy a Földnek is volt gyűrűje first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed