Friss Hirek

Lelőhelyek ezreit fedezték fel hobbirégészek

Bronzkori sírhalmokat, római kori utakat, elhagyatott középkori falvakat és további mintegy 13 ezer lelőhelyet fedeztek fel az elmúlt hónapokban az Egyesült Királyságban a közösség bevonásával – számol be a The Guardian. A hobbirégészek – köztük orvosok és teherautó-sofőrök – a Depp Time nevű citizen scientist projekt keretében 512 négyzetkilométernyi területet fésültek át földmegfigyelési adatok, köztük műholdas és lidar képeket tanulmányozva.

A résztvevők három különböző tájegységen kerestek ősi jellegzetességeket: Derbyshire, West Yorkshire és South Yorkshire területén, a northumberlandi Wallingtonban, valamint a dorseti Purbeckben és Studlandben. A csapat többek között 262 lehetséges bronzkori sírt észlelt.

Maiya Pina-Dacier, a programot szervező DigVentures vezető régésze szerint az előzetes eredmények lenyűgözőek.

Mint hozzátette, a felfedezések azért különösen izgalmasak, mert mindössze három hónap alatt érték el őket olyan polgárok bevonásával, akik közül sokan korábban nem vettek részt régészeti munkában.

Dr. Brendon Wilkins, a DigVentures alapítója és társ-vezérigazgatója szerint a laikusok segítségével jóval nagyobb területet tudtak feltérképezni sokkal részletesebben és gyorsabban, mint ahogy arra a hivatásos régészek önmagukban képesek lettek volna. A kutatás következő fázisát a terepi vizsgálatok jelentik majd.

A 2012-ben alapított DigVentures a nyilvánosság régészeti részvételét támogatja. Az elmúlt 12 évben már több ezer embert toboroztak különböző programokhoz.

Hogy megvédjék az új lelőhelyeket, nem adták meg pontos lokációjukat. A mostani projekt nem pusztán régészeti fókuszú, a szakemberek a történelmi és a természeti környezet közötti összefüggéseket is kutatják. Mint Wilkins kiemelte, az általuk vizsgált három tájegységre jelenleg is hatással van a klímaváltozás.

The post Lelőhelyek ezreit fedezték fel hobbirégészek first appeared on National Geographic.


Exit mobile version