Friss Hirek

Lex Liberty: Orbán Viktor egy hónap után átírta

Megjelent a Magyar Közlönyben az az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett rendelet, amely mindössze egy hónap után módosítja a vagyonfelügyelő és az ideiglenes vagyonfelügyelő kirendeléséről, valamint a Bérgarancia Alapból történő támogatás-lehívás veszélyhelyzeti szabályairól szóló szabályokat. Úgy tűnik, a kormány olyan szabályokat pontosított, amelyek felgyorsíthatják a bérek kifizetését a fizetésképtelenség miatt felszámolási eljárás alá vont vállalatoknál.

A hétfőn este megjelent rendelet 23 órakor már hatályba is lépett, keddtől a folyamatban lévő bérgarancia, valamint csőd- és felszámolási eljárásoknál is alkalmazni kell az új szabályt, amely szerint, ha a bíróság ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki, a felszámolási kérelem elbírálásakor ő kezdeményezi

a Bérgarancia Alap terhére az adós munkavállalói bértartozásának kiegyenlítését, amennyiben az adós vagyonában ennek fedezete nem áll rendelkezésre, és az adós az ideiglenes vagyonfelügyelő felhívására a bérek folyósításának napját megelőző 3 nappal sem jelezte, hogy a fedezetet biztosítani tudja.

Az összevont támogatás iránti kérelemben a kérelemmel érintett munkavállalók adatait nem kell feltüntetni.

Az átutalt összevont támogatás jóváírása után a munkavállalókat megillető bérek – közterhekkel csökkentett – összegét 5 munkanapon belül kell teljesíteni. Ezzel egyidejűleg intézkedni kell a munkavállalókat terhelő közterhek befizetéséről a NAV-nak az adós gazdálkodó szervezet nevében.
A kifizetések teljesítése után 45 napon belül kell munkavállalónkénti részletezettséggel az elszámolást benyújtani, az összevont támogatás fel nem használt részét visszafizetni.
Az összevont támogatás egy elkülönített bankszámlára érkezik, azt csak a  munkabérek és a közterhek megtérítésére szolgálhat a munkavállalók javára, más jogcímen nem terhelhető meg, nem zárolható.
A számláról teljesítendő valamennyi fizetési megbízáshoz a vagyonfelügyelő ellenjegyzése szükséges. Az adós cég súlyosan megsérto együttműködési kötelezettségét, ha a bankszámla megnyitásában és a munkabérek arról történő folyósításában nem működik együtt az ideiglenes vagyonfelügyelővel.
Ha a bíróság elrendeli annak az adósnak a felszámolását, amelyhez ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki, a felszámoló is jogosult a bérgarancia támogatás igénylésére, amennyiben az ideiglenes vagyonfelügyelő korábban ezt nem tette meg.

A Magyar Közlönyben megjelent eredeti rendelet nem nevesítette a céget, de vélhetően azért született, hogy a dunaújvárosi dolgozók mielőbb megkapják bérüket, hiszen a kormány már korábban felhívta a tulajdonos figyelmét, hogy a két Liberty vállalatnál dolgozók bérének kifizetése az első. Néhány napja írtunk arról, hogy végelszámolással megszüntetik a Dunaferr acélkereskedő leányvállalatát, amely 3 éve még 54 milliárd forint árbevételt és több mint 5 milliárd forint nyereséget könyvelhetett el. A cég anyavállalata, a Dunaferr 2022 óta felszámolás alatt áll.

A termelőeszközöket pályázaton megvásárló, indiai gyökerű Liberty Steel a termelés felfuttatását és a dolgozók továbbfoglalkoztatását ígérte, de a kormány szerint az ígéreteiből szinte semmi sem teljesült. Ez akkor történt, amikor a Dunaferr energiaellátó cége, az ISD Power felszámolási eljárást kezdeményezett, mert megelégelte, hogy a Liberty Steel tulajdonában álló Dunarolling Dunai Vasmű Kft. az elmúlt egy évben jelentős tartozást halmozott fel feléjük.

The post Lex Liberty: Orbán Viktor egy hónap után átírta first appeared on 24.hu.


Exit mobile version