Friss Hirek

Megelevenedett egy 2500 éves nő arca

Digitális eszközökkel sikerült rekonstruálni egy 2500 éve elhunyt nő arcát – számol be a The Guardian, amely felvételeket is közölt. A nő múmiáját egy szarkofágban őrzik a skóciai Perth-i Múzeumban, az Egyiptomból származó lelet 1936-ban került az intézményhez.

A szakértők úgy vélik, hogy az elhunyt a mai Észak-Szudánt elfoglaló Kusita Királyságból származott, és bőre valószínűleg sötét volt.

A rekonstruált fej november 8-ától lesz látható a múzeum új kiállításán.

Dr. Chris Rynn antropológus és törvényszéki művész a koponyát vizsgálva rájött, hogy az nem hasonlít a klasszikus egyiptomi koponyákra. A szakembernek követnie kellett a lelet adottságait. „Nincs művészi szabadságom egészen a végső fázisig, amikor a fotórealisztikus textúrákat és színeket hozzáadjuk” – mondta.

A szakértő szerint a nő minden bizonnyal fekete volt, ami összhangban van a térség történeti és régészeti bizonyítékaival. A szarkofág hieroglifái alapján az elhunyt neve Ta-Kr-Hb vagy Takerheb volt, és feltételezhetően papnő vagy hercegnő lehetett, aki 30-as éveiben halt meg a XXV-XXVI. dinasztia idején (i. e. 760-525). A nő életében súlyos fogszuvasodásban szenvedett.

„Chris arcrekonstrukciójából most már tudjuk, hogy a nő kusita. A Kusita Királyságból származott, amely az ókori Egyiptom szomszédja volt Szudánban” – mondta Dr. Mark Hall, a múzeum gyűjteményi felelőse. Épp az érintett periódusban, mintegy 2500 éve az állam Egyiptomot is meghódította, fekete fáraókat adva.

Érdekes módon a szarkofág külső részén lévő arc merőben más, mint amit a koponya mutat, a korszakban azonban ez nem számított ritkaságnak. A fedél belső részén már egy sokkal sötétebb bőrű nő arca látható. Rynn kopaszként ábrázolta az elhunytat, mivel a balzsamozás során a hajat leborotválták.

A szarkofágot feltehetően a 19. század végén fedezték fel, és egy kairói múzeumból adták el egy skót üzletembernek és tisztviselőnek, majd mintegy 40 év után Perth-be került. A feltételezések szerint a leletet Akhmimban találták meg.

The post Megelevenedett egy 2500 éves nő arca first appeared on National Geographic.


Exit mobile version