Friss Hirek

Megfagyott, jégkori macskakölyköt találtak

Egy új tanulmányban egy 37 ezer éve, háromhetes korában elpusztult kardfogú macska maradványait elemzik – írja a ScienceAlert. A kiváló állapotú, bajszot, bőrt és szőrt is tartalmazó leletet a sarkvidéki permafroszt konzerválta, a maradványokat 2020-ban tárták fel az oroszországi Jakutföldön.

A késő pleisztocén kori emlősök fagyban mumifikálódott leletei igen ritkák, a prehisztorikus fajokat többnyire csontok és fogak alapján ismerik. Azt nem tudni, hogy a most vizsgált példány miként pusztult el, maradványai viszont jól konzerválódtak, csak a medencecsont, a combcsontok és lábszárcsontok hiányosak.

A lelet példátlan betekintést nyújt a faj, a Homotherium latidens testi jellemzőibe.

A maradványok elemzése fontos különbségeket mutatott a hasonló életkorú modern oroszlánkölykökhöz képest: az ősi kölyök teste nagyobb, füle kisebb, nyakrésze masszívabb, mellső végtagjai pedig hosszabbak voltak.

A múmia felfedezése jelentősen kibővítette az érintett nem ismert elterjedését. A lelet jelenti az első bizonyítékot arra, hogy a faj jelen volt Északkelet-Szibéria területén.

A késő pleisztocén idején a Föld éghajlata drasztikus változásokon esett át, ezen periódusban, mintegy 26 ezer éve zajlott az utolsó glaciális maximum. Fiatal kora ellenére a kölyök láthatóan jól alkalmazkodott a hideghez, bundája vastag volt, mancsain pedig nincsenek párnák, ami az alacsony hőmérséklethez és a hóban való járást segíthette.

A H. latidens a nemzetségének egyetlen olyan tagja, amelyről tudják, hogy a periódusban jelen volt Eurázsiában. Észak-spanyolországi maradványok alapján a faj főként nagyobb zsákmányokra, például szarvasokra vadászott.

A Homotherium morfológiájának egyik jellemzője az állkapocs előtti megnagyobbodott csont, ez tette lehetővé a nagy, kúp alakú fogak befogadását.

The post Megfagyott, jégkori macskakölyköt találtak first appeared on 24.hu.


Exit mobile version