Friss Hirek

Megújult a vándorló homokbuckák tanösvénye

A közelmúltban megújult a Garmada tanösvény 12 állomása – írta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság.

A tanösvény nemcsak a nemzeti parki területen ma még fellelhető természeti értékeket, a különleges növény együttest, a hozzá kötődő állatvilágot mutatja be, hanem rávilágít az ember tájformáló szerepére is.

Ahol a szél az úr

A teljes egészében nemzeti parki védettséget élvező Fülöpházi-buckavidék különleges hely hazánkban. A Kunadacstól Orgoványig húzódó hosszú buckavonulat középső részén a mozgó homokfelszíneken a szél felszínformáló munkája látható. A buckavonulat keleti oldalán négy, ma jobbára száraz, szikes tómeder található: Kondor-tó, Szappan-szék, Szívós-szék és Hattyú-szék. A homokterületek az Ős-Duna hordalékkúpjainak maradványai. A folyóvízi feltöltődés után az Ős-Duna elhagyta a területét, és megindult a szél által mozgatott homoküledék felhalmozódása.

A Homokhátság hajdani arculatát ma leginkább a Fülöpházi-buckavidék őrzi, melynek 1992 hektáros területe a Kiskunsági Nemzeti Park féltve őrzött kincse. Májusban lélegzetelállítóak a hullámzó árvalányhajmezők, és speciális túlélési stratégiákat alkalmazó állat- és növényfajokra is bukkanhatunk.

Egy különleges tanösvény

A Garmada tanösvényt bejárva megtudhatjuk, hogy az utóbbi pár száz évben hogyan hasznosították a területet, és ezek a tájhasználatok mi módon változtatták meg a térség ökológiai adottságait. Választ kapunk arra is, hogy miért özönlötték el a tájidegen növények a hajdani homokpusztákat, és az őshonos növényzet helyén jelenleg mi terem.

Fülöpháza és Kerekegyháza térségének fő természeti látnivalója a szél felhalmozó munkája nyomán kialakult, nyílt homoki gyepek, valamint a néhány szabadon mozgó bucka felszín. Az itteni növénytársulásokat a száraz homokpusztai gyepek uralják borókás-nyáras erdőtársulásokkal.

A 9700 méter hosszú tanösvény állomásai:

1. Kutatók a természetért

2. Eltűnő homoki gyepek

3. Homoki erdőssztyepp – izgalmas élőhelymozaik

4. Lágyszárú inváziós növények

5. Fásszárú inváziós növények

6. Különleges növényegyüttes

7. Legeltetés

8. Hová tűntek a szikes tavak?

9. Kiskunsági tanyák

10. Járt utat járatlanért el ne hagyj!

11. Víz a felszín alatt

12. Fűben, fában orvosság

A Garmada tanösvény egész évben gyalogosan bejárható. Nyáron a nagy meleg miatt a reggeli, illetve a késő délutáni órákban ajánlott a kirándulás. A túrához ajánlott felszerelés: kényelmes, zárt ruházat, távcső, egy palack víz, nyári időben kalap.

Magyarországon már több mint 300 tanösvény csábítja túrázásra a természetbarátokat. A Bükki Csillagdához kapcsolódó Bolygótúra tanösvény egy lejárható Naprendszer modellt is tartalmaz. A dunakeszi Teknős-tanösvényen a tőzeglápok világával ismerkedhetünk, az őrségi Bölények Útján végighaladva megismerkedhetünk az európai bölények mindennapjaival, származásukkal, a velük kapcsolatos természetvédelmi tevékenységgel.

Kapcsolódó
Kihagyhatatlan tanösvények a vadregényes ártéri erdőkben
A Maros dombja és a Holt-Tisza csöndje.

The post Megújult a vándorló homokbuckák tanösvénye first appeared on Sokszínű vidék.


Exit mobile version