Friss Hirek

Menórát festettek egy pesti házfalra, hogy felhívja a figyelmet egy zsidó üzletre, hatvan évig rajta maradt

Meglepő részletet viselt a homlokzatán a kétezres évek végéig a pesti belváros szívében álló V. Károlyi Pál utca 5–7. számú ház: egy felfestett menóra képét, amely a Szálasi-kormány 1944. október 16-i hatalomra kerülése után kerülhetett a falra, hogy egyértelműen jelölje az ott működő vállalkozás hátterét.

A két nagyméretű ablak között, az évtizedek alatt beszürkült kőfelület egyik elemén látható jelképet Pál Márton 2004-ben fotózta le:

Pál Márton, ill. Google Street View A hely húsz éve, illetve a Google 2024-es utcaképén.

A fotón jól látszik a cég nevének nyoma, ami hosszú évtizedekkel a bezárás, valamint a fémbetűk eltűnése után is Gottermayer Nándor könyvkötő műintézetét hirdette.

A cég a századfordulón a piac legfontosabb szereplője volt, 1879-es alapítása után pedig alig másfél évtized alatt kinőtte a Váci utcában lévő tereit, így nagyobb épületre volt szüksége.

A férfi 1895-ben egy ingatlancsere, illetve egy hozzácsapott nagyobb összeg eredményeként a Királyi Pál utca 5. alatti ház tulajdonosa lett, amelyet tizenöt évvel később lebontatott, hogy a szomszéd telek megvásárlása után, 1911–1912-ben felépíthesse a ma is álló méretes bérpalotát.

A Fleischl Róbert tervei nyomán született saroképületben fényűző lakások várták a leginkább felső középosztálybeli bérlőket, a Révai Testvérek, illetve a Singer és Wolfner köteteit is nyomó cég pedig számos társához hasonlóan a jóval alacsonyabb udvari szárnyat foglalta el.

Gottermayer Nándor 1924-es halála után öt évvel fia, József végleg felszámolta a céget, egykori tereit pedig más vállalkozások vették át. Ezek egyike volt 1944 végén zsidó tulajdonban, amit feltétlenül jelölni kellett tehát – kérdés persze, hogy pontosan melyikről is van szó. A kor lapjai ezt ugyanis nem egyértelműsítik, de jó eséllyel nem a Szittya Cipőgyárnak vagy a kis műhelyek egyikének, hanem a Zavadil A. Rt. nyomdájának szólt a megkülönböztető jel.

Darabanth Aukciósház Portós levél 1938-ból, zsidóellenes és nyilas propagandabélyegekkel – ezek a szólamok a Szálasi-kormány hatalomra jutása után is népszerűek voltak.

Az egykori Gottermayer-gyár szobái ma egyébként még mindig állnak, noha hosszú évek óta csak a vakszerencse tartja őket állva, sőt már Budapest ostroma után is készült terv a lebontásukra.

Ezt végül egy 1946 elején építési engedélyig jutó felújítási tervcsomag írta felül, amelyet Fenyves István (1897–1957) építész jegyzett, kérdés azonban, hogy most, közel nyolcvan évvel később milyen sors vár a kíváncsi városjárókat már rég egy életveszélyre figyelmeztető táblával távol tartó szárnyra.

The post Menórát festettek egy pesti házfalra, hogy felhívja a figyelmet egy zsidó üzletre, hatvan évig rajta maradt first appeared on 24.hu.


Exit mobile version