Miközben Európában a gyerekjátékok esetében már szigorú határértékek vonatkoznak a toxikus vegyi anyagok használatára, a gyerekruhák piacán ez a védelem még nem létezik. Márpedig a Tudatos Vásárlók Egyesülete alsóneműtesztje kimutatta, hogy a kisgyermekek ruházatában is jelen vannak a biszfenolok – derül ki a szervezet közleményéből.
Napjainkban egyre több tanulmány állapítja meg, hogy az emberek szervezete napi szinten nagy mértékben ki van téve káros vegyi anyagoknak. Ezek közül az egyik legveszélyesebb vegyületcsalád a biszfenol, a műanyaggyártásban használt adalékanyag. A biszfenolok megzavarhatják a hormonrendszer egészséges működését, a magzat idegfejlődését, rákkeltők lehetnek, meddőséget, terméketlenséget okozhatnak, elhízáshoz, hiperaktivitáshoz vezethetnek, és felelőssé tehetők a cukorbetegség kialakulásáért.
A veszélyes biszfenolok kioldódása a műanyagedényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból egyre inkább közismert a fogyasztók körében. Éppen ezért Európában, a fogyasztók védelmében számos veszélyes anyagot már betiltottak a gyerekjátékokban. A biszfenolokat azonban nemcsak a műanyag használati cikkekben, hanem a textíliákban is alkalmazzák, színrögzítőként. A műszálas poliamidtextilek 80 százaléka színtartósító kezelést kap, a színtartósító keverékek pedig biszfenolokat tartalmaznak, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete legfrissebb tesztje alapján minden harmadik bugyiban megtalálható volt ez a káros vegyszer, és minden tizedik alsónemű tartalmazott az egészségre káros mennyiségben biszfenolokat. Így tehát az a furcsa jelenség állt elő, hogy például a játékbabák öltözetére szigorú határértékek vonatkoznak, míg a kisgyermekek ruházatára és általában a textilekre nincs semmilyen megkötés.
Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakembere szerint a tiltás miatt a gyártók növekvő mennyiségben új vegyi anyagokkal, egyéb típusú biszfenolokkal váltják ki a biszfenol A-t. Ilyen többek között a biszfenol S és a biszfenol F, amelyekre jelenleg nincsen tiltás sem a műanyagokban, sem a textíliákban, pedig ezekről is bebizonyosodott, hogy már egész kis dózisban felborítják a hormonrendszert. A szervezet szerint szigorúbb szabályozásra van szükség, a korlátozásoknak pedig nemcsak a BPA-ra kell vonatkozniuk, hanem több mint 30 másik, rendkívül problémás biszfenolvegyületre is.
The post Mérgező anyagok lehetnek a gyerekruhákban first appeared on 24.hu.