Friss Hirek

Mérgező madarak segíthetik új gyógyszerek kifejlesztését

A Helmholtz Gyógyszerészeti Kutatóközpont számolt be a Pachycephala schlegelii nevű új-guineai madár kapcsán végzett vizsgálatokról. E faj igen különös, nemrégiben derült ki, hogy a tollain a batrakotoxin (BTX) nevű idegméreg halmozódik fel. A mérget nem a madár szervezete állítja elő, hanem az elfogyasztott táplálékukból veszik fel.

A német kutatók most azt fedezték fel, hogy nemcsak e méreganyag, hanem más, a nemkívánatos mikrobáktól védő molekulák is vannak a madár tollain. Ezeket viszont a madárral szimbiózisban élő baktériumok termelik.

A baktériumokat a madár azon mirigyében találták meg, amelyben a tollak tisztán tartására szolgáló váladék termelődik. A kutatók kétféle bioaktív anyagot is azonosítottak, amelyeket e baktériumok állítanak elő. Genetikai elemzésekkel pedig azt is igazolták, hogy ezeket a molekulákat nem a madár, hanem a szervezetében vele együtt élő mikrobák állítják elő.

„Ahol eltérő élőlények közös életére bukkanunk, ott mindig találunk kölcsönhatásokat is” – mondta Elena Seibel, a kutatás vezetője. Hozzátette, az ilyen felfedezésekkel nemcsak az élőlényekről tudunk meg többet, hanem a fertőzések elleni új szereket is találhatunk. A most felfedezett molekulák például a tollakban, karomban és a bőrben, szőrben, embernél hajban és körömben is lévő keratint roncsoló gombák és baktériumok ellen nyújtanak védelmet.

Az ilyen új vegyületek felfedezése a gyógyszerrezisztens kórokozók egyre gyarapodó tömegében különösen fontos. Az állatokkal szimbiózisban élő mikroorganizmusok segítségével új terápiákat dolgozhatunk ki e fertőzések ellen, és felléphetünk a rezisztenciával szemben is.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Mérgező madarak segíthetik új gyógyszerek kifejlesztését first appeared on National Geographic.


Exit mobile version